W wieku 78 lat zmarł Sir Paul Reeves, były prymas Kościoła Anglikańskiego Nowej Zelandii i gubernator tego kraju, pierwszy pochodzący z rdzennej ludności Maorysów. Pogrzeb hierarchy odbędzie się w najbliższy czwartek.
Życiorys Reevesa to doskonały scenariusz na pasjonującą powieść lub film. Paul Reeves urodził się w robotniczej rodzinie – ojciec był motorniczym, matka zajmowała się domem. Paul studiował literaturę angielską, a po uzyskaniu dyplomu wstąpił do Collegu św. Jana, aby przygotować się do kapłaństwa. Po ordynacji na diakona w 1958 roku udał się na stypendium do Oksfordu. W tym samym roku zawarł związek małżeński. W 1960 został wyświęcony na kapłana, a w 1962 roku rozpoczął dwuletnią służbę w parafiach anglikańskich w Oksfordzie, Lewisham i Lowestoft po czym powrócił do Nowej Zelandii, gdzie objął probostwo nad parafią, w której większość stanowili Maorysi, rodacy jego matki.
Pracę w parafii łączył z działalnością akademicką. W 1971, mając zaledwie 38 lat, został mianowany biskupem diecezji Waiapu. Osiem lat później objął większą diecezję Auckland, a w 1980 został prymasem i arcybiskupem Nowej Zelandii. Urząd ten pełnił przez pięć lat – w tym czasie wraz z innymi biskupami anglikańskimi uczestniczył w misji pokojowej do Południowej Afryki, aby wspierać prześladowanego przez rasistowski reżim abp. Desmonda Tutu.
W 1985 roku – nie bez kontrowersji – Paul Reeves został mianowany gubernatorem generalnym, stając się pierwszym gubernatorem o maoryskim pochodzeniu. Reeves mówił, że swoją służbę jako gubernatora będzie wzorował na posłudze biskupa: „biskup podróżuje, biskup staje obok ludzi i buduje mosty między nimi.” Po zakończeniu służby gubernatora, Paul Reeves powrócił do działalności kościelnej – został oficjalnym reprezentantem Wspólnoty Anglikańskiej przy ONZ, a w imieniu Commonwealthu obserwował wybory w Ghanie i Południowej Afryce. Przez pewien czas wspomagał episkopalną diecezję Nowego Yorku jako biskup pomocniczy. Praktycznie do końca pozostał aktywnym biskupem Kościoła.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.