Kościół prawosławny obchodzi w czwartek uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. To święto ruchome, przypadające czterdzieści dni po Wielkanocy; należy do dwunastu najważniejszych świąt w cerkiewnych kalendarzu liturgicznym.
Wniebowstąpienie Jezusa - jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich - opisane zostało w Ewangelii św. Marka, Ewangelii św. Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich (ten fragment jest czytany w czasie liturgii).
W ikonografii Wniebowstąpienia Pańskiego scena przedstawiana jest na planie nieba i ziemi, często linią podziału jest zarys szczytu gór czy Góry Oliwnej. W górnej części ikony Chrystus unoszony jest do nieba, ma ręce uniesione w geście błogosławieństwa, czasem trzyma zwój Pisma Świętego. W dolnej części są przedstawiani apostołowie i Matka Boska.
Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W Białymstoku - stolicy tego regionu - głównej liturgii w katedrze św. Mikołaja przewodniczył w czwartek przed południem ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub w asyście innych hierarchów. Uroczystościom w stołecznej katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny przewodniczył abp bielski Grzegorz.
Szczególnie uroczyście święto obchodzone jest w parafiach pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego - m.in. w Augustowie, Ciechanowcu, Nowoberezowie czy Orzeszkowie.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ich liczbę szacują na 450-500 tys. osób. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.
Dla prześladowanego narodu to znak, że świat o nich nie zapomniał.
W skoordynowanym ataku zginęło 25 osób, a ponad 50 zostało rannych.