„Adwent w Karpatach – Adwent w Europie”

KAI |

publikacja 04.12.2011 21:27

Z udziałem kilkuset osób odbyło się w Budapeszcie III międzynarodowe spotkanie ekumeniczne pod hasłem „Adwent w Karpatach – Adwent w Europie”.

„Adwent w Karpatach – Adwent w Europie” Andrzej Macura / CC-SA 3.0 Po I wojnie światowej na Słowacji, na Zakarpaciu w Ukrainie, w Siedmiogrodzie w Rumunii oraz w Wojewodinie w Serbii żyje łącznie ok. 3 mln Węgrów...

Przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich w kościele kalwińskim na Pl. Szilágyi Dezső w stolicy Węgier modlili się w intencji poszanowania praw mniejszości węgierskiej, żyjącej poza granicami dzisiejszych Węgier oraz innych narodów. Polaków reprezentował, w imieniu abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, o. Paweł Cebula OFM Conv.

„Polaków i Węgrów od ponad tysiąca lat łączy braterstwo, które owocowało i wciąż powinno trwać w solidarności, pamiętając o relikwiach Świętego Krzyża, które do Polski przywiózł św. Emeryk, syn św. Stefana” - przypomniał o. Cebula i dodał: „Niech to braterstwo w blasku Krzyża Chrystusa zmartwychwstałego będzie przykładem dla innych narodów”.

„W obliczu nieposzanowania praw człowieka i obywatelskich Węgrów i innych mniejszości narodowych, musimy pamiętać o ewangelicznym przebaczeniu tym, którzy tych praw nie szanują” - zaapelował. Przypomniał naukę bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, o przezwyciężaniu zła dobrem. „Módlmy się w intencji prześladowanych i uciskanych, by mieli siłę przebaczać w imię Jezusa. Niech przezwyciężają wszelkie zło siłą miłości. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej węgierskiej i europejskiej ziemi, aby miłosierna miłość Jezusa tryumfowała w każdym i we wszystkim” - wezwał o. Cebula.

W modlitewnym spotkaniu, którego organizatorem był wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego László Tőkés, wzięli udział m.in. wicepremier węgierskiego rządu Zsolt Semjén, europoseł z Niemiec Berndt Posselt oraz bp luterański Tamás Fabiny. Kościół katolicki reprezentowali: bp László Kiss-Rigó, ordynariusz Segedynu i bp László Német, ordynariusz Zrenjaninu w Wojewodinie.

Przesłanie do uczestników spotkania wystosował prezydent Węgier Pál Schmitt. Zwrócił w nim uwagę na potrzebę wzajemności w poszanowaniu praw. „Od innych oczekujemy tylko tego, co sami, jako Węgry, dajemy żyjącym tu mniejszościom narodowym” - napisał.

Wicepremier Zsolt Semjén natomiast przypomniał, że każdy naród posiada swoje własne bogactwa kulturowe, które wnosi do ogólnoludzkiego i europejskiego skarbca. Z tego faktu wynika potrzeba uszanowania odrębności, różnic i poszanowania praw mniejszości. „Nikt nie może być obywatelem drugiej kategorii ani nie może cierpieć z powodu przyjęcia obywatelstwa kraju swego narodu” - powiedział.

Gospodarz spotkania, były bp kalwiński z Timiszoary László Tőkés, wezwał do modlitwy i działań w obronie prawa do ojczystego języka i szkolnictwa. Podkreślił potrzebę jedności i solidarności w tej dziedzinie w obrębie Unii i samych Węgier. „Musimy jednoczyć się ponad granicami i wspierać solidarnie wszystkich, którzy cierpią jakiekolwiek prześladowania” - stwierdził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Po I wojnie światowej na Słowacji, na Zakarpaciu w Ukrainie, w Siedmiogrodzie w Rumunii oraz w Wojewodinie w Serbii żyje łącznie ok. 3 mln Węgrów.