Norwegia: W 6 lat dwa razy więcej katolików

KAI |

dodane 13.12.2011 15:55

Liczba katolików w Norwegii zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat. Jak poinformowała 13 grudnia ekumeniczna służba prasowa ENI w Genewie powołując się na dane statystyczne z Norwegii, w 2005 roku zarejestrowano 43 118 członków Kościoła rzymsko-katolickiego, a obecnie jest ich 83 018.

Norwegia: W 6 lat dwa razy więcej katolików EKSidley / CC 2.0

Jako podstawową przyczynę tak dużego wzrostu wiernych podaje się napływ imigrantów. Spośród 4,7 miliona Norwegów ok. 86 procent stanowią członkowie oficjalnego Kościoła luterańskiego.

Katolickim biskupem największej i najważniejszej diecezji Oslo jest Markus Eidsvig, augustianin, który wstąpił do Konfederacji Kanoników Regularnych św. Augustyna (CRSA) w 1991 roku w austriackim Klosterneuburg.

W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” bp Eidsvig potwierdził, że Kościół katolicki w jego kraju systematycznie się rozwija. Z jednej strony są to przybysze z Wietnamu, Chile, Sri Lanki i Filipin, ale z drugiej – wielu Norwegów, którzy uważają, że Kościół katolicki „oferuje coś innego” niż oficjalny Kościół luterański. Tym „czymś innym”, co przemawia do wielu ludzi, są różne formy nabożeństw liturgicznych i adoracji w Kościele katolickim, dające możliwość przeżywania wspólnego, nie tylko indywidualnego. Natomiast mieszkańcy Norwegii przywykli do tego, że ich życie religijne jest traktowane jako sfera prywatna.