Święty od Białej Róży

kab

publikacja 07.02.2012 11:20

4 lutego 2012 Aleksander Schmorrel współzałożyciel niemieckiego ruchu oporu ogłoszony został świętym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Święty od Białej Róży Członkowie Białej Róży na zdjęciu z 1942 r. Od lewej: Hans Scholl, Sophie Scholl i Christoph Probst.

Rosyjski Kościół Prawosławny zaliczył pośród świętych Aleksandra Schmorella, współzałożyciela  antynazistowskiego ruchu oporu „Biała róża”. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w dniach 3-4 lutego br. w Monachium z udziałem metropolitów, arcybiskupów i biskupów RKP z Niemiec, Rosji, USA i Ukrainy (przeczytaj też: Nowy prawosławny święty)

Aleksander Schmorell urodził się w 1917 r. w rosyjskim Orenburgu. Został ochrzczony w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Jego ojciec był Niemcem urodzonym i wychowanym w Rosji. Matka była córką prawosławnego duchownego. W 1921 r. Schmollerowie wyemigrowali z Rosji i osiedlili się w Monachium.

Wiosną 1942 r. Schmorell wraz z rn.in. rodzeństwem Hansem i Sophie Scholl, wspierani przez wykładowcę uniwersyteckiego prof. Kurta Hubera tworzą grupę oporu „Biała Róża". Grupa stosując metodę biernego oporu, przeciwstawia się propagandzie narodowego socjalizmu, rozpowszechniając ulotki wśród studentów, naklejając afisze i hasła, odważnie krytykując idee nazistowskie.

Zobacz dokument poświęcony "Białej Róży" (lektor polski):

 

Uwaga: jeśli nie widzisz okna z filmem, użyj innej przeglądarki, np. Chrome czy Opery

Ich działania opozycyjne odbijają się szerokim echem: od Monachium po Wiedeń, przez Stuttgart i Frankfurt.

Schollowie zostają aresztowani w styczniu 1943r., podczas rozpowszechniania ulotek na uniwersytecie w Monachium. Podczas procesu Sophie oświadcza: „Wielu ludzi myśli to, o czym my mówimy i piszemy. Lecz nie mają odwagi tego wyrazić.” Hans miał powiedzieć: „Za jakiś czas wy będziecie na naszym miejscu”. Rodzeństwo zostaje zgilotynowane w więzieniu Stadelheim 22 lutego 1943 r. w Monachium.

Aleksander Schmorell zostaje pojmany w kwietniu 1943 i oskarżony o zdradę stanu. Jego egzekucja ma miejsce 13 lipca 1943 r. Rosyjski Kościół Prawosławny uznał jego męczeństwo w 2008 r.

***

Film "Biała róża" został zrealizowany przez katolicką międzynarodowa wspólnotę o powołaniu ekumenicznym Chemin Neuf, w ramach misji Net For God. Więcej filmów i informacji n/t Net For God na:www.ekumenizm.wiara.pl