Abp Rowan Williams na Monte Cassino

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 13.03.2012 21:17

Wizytę w Rzymie zakończył prymas wspólnoty anglikańskiej. Ostatnim punktem programu czterodniowej podróży było opactwo na Monte Cassino. Abp Rowan Williams przedstawił tam własną wizję jedności chrześcijan.

Abp Rowan Williams na Monte Cassino ETTORE FERRARI/ PAP/EPA Z Benedyktem XVI przed Bazyliką Św. Grzegorza

Wychodzi ona od przekonania, że żadne z wyznań chrześcijańskich nie posiada pełnej prawdy na temat Ewangelii. Wszyscy chrześcijanie powinni się natomiast nawzajem uzupełniać.

„Choć sam podział Kościoła jest owocem grzesznych i często politycznych decyzji, to jednak Opatrzność potrafiła to wykorzystać w taki sposób, abyśmy dziś mogli być dla siebie darem” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Williams. Ekumeniczną podróż rozpoczął on od audiencji u Benedykta XVI, ale z Papieżem, jak przyznał, o ekumenizmie nie rozmawiał wcale. „Cenimy sobie aktualny stan wzajemnych relacji” – podkreśla arcybiskup Canterbury.

„Była to bardzo prywatna rozmowa. Rozmawialiśmy o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o tym, jak Kościoły na nią reagują. Wszyscy jesteśmy tym bardzo przejęci, zawiedzeni i niespokojni o przyszłość. Mówiliśmy też o Synodzie Biskupów o nowej ewangelizacji, który odbędzie się jesienią. Zostałem na ten synod zaproszony i bardzo to sobie cenię. Przedstawię teologiczną refleksję na temat misji i ewangelizacji. Jest to znak, że możemy ze sobą współpracować w ewangelizacji Europy. Dzieło to będzie skazane na porażkę, jeśli któryś z Kościołów chciałby to robić w pojedynkę, gdyby uważał, że on sam zna na to sposób. Nie ma jednego sposobu na ewangelizację w chrześcijańskich niegdyś krajach. Potrzebujemy wszelkich i jak najgłębszych zasobów”.