Świat potrzebuje wspólnego świadectwa

PAP |

publikacja 19.08.2012 11:56

Zwierzchnik polskiej Cerkwi metropolita Sawa podkreślił w niedzielę na Górze Grabarce (Podlaskie), że problemy, przed którymi stoi obecnie świat, takie jak wojny, terroryzm czy zjawiska patologiczne, wymagają "wspólnego świadectwa" chrześcijan.

Świat potrzebuje wspólnego świadectwa PAP/Paweł Supernak Patriarcha Cyryl I

"Ludzkość współczesna znajduje się przed wieloma wyzwaniami. Niepokoją ją wojny, podziały, terroryzm, zjawiska patologiczne, zatracanie życia duchowego, kryzys ekonomiczny, odrzucanie Boga i walka z nim. Wszystko to wymaga od nas wspólnego świadectwa prawosławnego i chrześcijańskiego, zgodnie z nauką Kościoła" - mówił abp Sawa w czasie prawosławnych uroczystości Przemienienia Pańskiego na Grabarce, w których bierze udział delegacja rosyjskiej Cerkwi, z patriarchą Cyrylem I na czele.

Abp Sawa podkreślał, że nauka i tradycja Kościoła są "kierunkowskazami dla współczesnego człowieka". Przypominał, że Grabarka to od lat miejsce pielgrzymowania, gdzie wierni zostawią krzyże w różnych intencjach. Dodał, że i patriarcha Cyryl I pozostawia tam swój krzyż. "Niech będzie to wdzięczność za dar wolności, którą otrzymał rosyjski Kościół po epoce jego prześladowań" - mówił zwierzchnik polskiej Cerkwi.