Dokument o pojednaniu odczytany w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie

PAP |

publikacja 10.09.2012 09:56

Tekst przesłania, wzywającego narody Polski i Rosji do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, został w niedzielę odczytany w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Dokument, podpisany 17 sierpnia w Warszawie przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika, odczytał metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewną dyplomacją.

Uczynił to na zakończenie liturgii, upamiętniającej 200. rocznicę zwycięstwa wojsk rosyjskich nad Wielką Armią Napoleona w 1812 roku, a celebrowanej przez Cyryla.

W uroczystości uczestniczyło około 15 tys. osób: 5 tys. wewnątrz świątyni i 10 tys. - na zewnątrz. Wśród obecnych był przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin.

Sobór Chrystusa Zbawiciela - to najważniejsza świątynia prawosławna w Rosji.

O czytaniu przesłania w kościołach w Polsce w niedzielę poinformowały wszystkie najważniejsze media w Rosji, w tym państwowe telewizje Kanał 1 i Rossija, agencja ITAR-TASS i radio Echo Moskwy.