Abp Rowan Williams o kontemplacji

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 11.10.2012 20:34

O kontemplacji jako istotnym elemencie procesu transformacji duchowej człowieka mówił arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Był on gościem popołudniowej sesji Synodu Biskupów 10 października.

Abp Rowan Williams o kontemplacji CLAUDIO PERI / PAP/EPA Anglikański prymas, abp Rowan Williams, podczas dzisiejszej Mszy Świętej

Duchowy zwierzchnik anglikanów wskazał między innymi, że chociaż kontemplacja nie jest jedyną rzeczą, która czynią chrześcijanie, to jednak jest kluczem do modlitwy, liturgii, sztuki czy etyki. Jest też istotą odnowionej ludzkości, uzdolnionej do zobaczenia świata i jego stworzeń w pełnej wolności.

Abp Williams odniósł się także do 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II. „Sobór był, w tak wielu aspektach, odkryciem na nowo ewangelizacyjnej troski i pasji, skoncentrowanej nie tylko na odnowieniu wewnętrznego życia Kościoła, ale także jego wiarygodności w świecie” – stwierdził anglikański hierarcha. Przypomniał, że dla tych, którzy są Kościołem katolickim, był ważnym znakiem otwarcia, gdyż postawił szereg trudnych pytań, z którymi zmagamy się często nadal także w naszych czasach.