Religie Podlasia

PAP |

publikacja 23.11.2012 07:11

O historii różnych wyznań, których przedstawiciele żyją na Podlasiu lub mieszkali tu w przeszłości, zasadach wiary czy najważniejszych świętach - można się dowiedzieć z wydawnictwa "Religie Podlasia". To ilustrowany przewodnik dla dzieci i dorosłych.

Mężczyzna z macami BjarteSorensen Mężczyzna z macami
XVIII-wieczna ilustracja Philipa Isaca Levyego

Książka została wydana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Powstała jako kontynuacja prowadzonych w placówce warsztatów "Religie Podlasia", które przybliżają uczestnikom poszczególne religie w regionie. To pięć wyznań: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam oraz judaizm.

Wydawnictwo "Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci" podzielone jest na pięć rozdziałów, każdy poświęcony innemu wyznaniu. Można się dowiedzieć m.in. o historii poszczególnych wyznań, o ważnych księgach, świętych miejscach, wyglądzie świątyni oraz najważniejszych świętach. W każdym rozdziale znajdują się też informacje o danym wyznaniu na terenie województwa podlaskiego, każdy posiada też słowniczek wyjaśniający pojęcia i symbole religijne.

Jako pierwszy został przedstawiony katolicyzm. Można dowiedzieć się, jak wygląda nabożeństwo w tym kościele, czyli msza święta, kto jest tzw. głową Kościoła, co to jest tabernakulum oraz dlaczego najważniejszym świętem dla katolików jest Wielkanoc.

W rozdziale o prawosławiu można przeczytać o tym, czym jest prosfora, czyli chleb eucharystyczny, co symbolizują poszczególne ramiona w prawosławnym krzyżu, czy jak wygląda ikona i dlaczego się ją pisze, a nie maluje.

Kościół protestancki przybliża w książce ks. Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku. Można się dowiedzieć, że w niektórych kościołach protestanckich kobiety mogą być duchownymi oraz czym jest róża Lutra, czyli symbol kościołów ewangelickich.

Rozdział o islamie napisał Tatar dr Artur Konopacki. Wyjaśnił w nim, dlaczego muzułmanki zakrywają włosy chustą, czego nie mogą robić wyznawcy islamu podczas ramadanu, czyli trwającego miesiąc postu, czy jak zbudowane są świątynie muzułmanów - meczety. Konopacki napisał też o polskich Tatarach, wyznawcach islamu, którzy najliczniej zamieszkują województwo podlaskie.

Natomiast w rozdziale o judaizmie można dowiedzieć się o święcie świateł - Chanuce, jak wygląda środek świątyni żydowskiej, czyli synagogi, czy typowych żydowskich potrawach jak maca oraz kugel.

Jak zapewnia koordynatorka projektu Anna Talarczyk z Centrum Zamenhofa, z publikacji korzystać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Jej zdaniem książka została napisana w sposób przystępny, a liczne ilustracje autorstwa Joanny Karpowicz czynią ją jeszcze bardziej interesującą.