Szef Boko Haram nie żyje

PAP |

publikacja 19.08.2013 20:29

Przywódca nigeryjskiego zbrojnego ugrupowania islamistycznego Boko Haram nie żyje - poinformowała w poniedziałek w komunikacie armia nigeryjska. Wg niej Abubakar Shekau zmarł od ran postrzałowych odniesionych w starciu z żołnierzami. Boko Haram odpowiada za ataki na kościoły i szkoły chrześcijańskie, w których zginęło ok. 3 tys. ludzi.

Szef Boko Haram nie żyje AndrewRT / CC-SA 3.0 Teren działalności Boko Haram w północnej Nigerii

"Według raportu służb wywiadowczych Abubakar Shekau, najbardziej niebezpieczny i poszukiwany lider terrorystów z Boko Haram, nie żyje" - podało wojsko w komunikacie. Według uzyskanych przez nie danych Shekau zmarł najpewniej między 25 lipca a 3 sierpnia.

Radykalne ugrupowanie islamskie Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w państwo islamskie, co kosztowało dotąd życie ponad 3 tys. ludzi. Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty.

Boko Haram i podobne jej ideologicznie organizacje, jak powiązany z Al-Kaidą Ansaru, a także zwykłe bandy kryminalne stanowią główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii. Jej ludność niemal po połowie dzieli się na chrześcijan i muzułmanów.