Arcybiskup i imam razem do ONZ

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 13.03.2014 20:41

Kolejną wspólną inicjatywę na rzecz pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej podjęli arcybiskup stołecznego Bangi Dieudonné Nzapalainga i tamtejszy imam Oumar Kobine Layama.

Arcybiskup i imam razem do ONZ Joanna Stępczyńska To był dopiero początek. Uciekinierzy schronili się w katedrze w Bouar (RŚĄ).

Udali się do Stanów Zjednoczonych, by przekonać władze tego kraju i Organizację Narodów Zjednoczonych o potrzebie wysłania do ich ojczyzny oenzetowskich sił pokojowych. Ich zdaniem winny one zastąpić obecne tam teraz siły Unii Afrykańskiej MISCA, które nie zdołały zapewnić większego bezpieczeństwa ludności stale zagrożonej przez grupy zbrojne. Trwają tam nadal starcia między rebeliantami z Seleki, którzy przejęli i następnie utracili władzę, a zwalczającym ich ugrupowaniem Antibalaka.

Obaj zwierzchnicy religijni przemierzyli już wspólnie w swym kraju setki kilometrów, by poznać z bliska sytuację i dać świadectwo katolicko-islamskiej współpracy pokojowej. W wielu miejscach Republiki Środkowoafrykańskiej dostrzegli oznaki nadziei i dobrosąsiedzkich relacji między chrześcijanami i muzułmanami. Widzieli też jednak spalone i opustoszałe wioski, ludzi żyjących w lęku i licznych jeszcze na tym terenie zbrojnych „panów wojny”, jak ich określił abp Nzapalainga, zatrzymując się wraz z imamem w Paryżu po drodze do Ameryki.
 

TAGI: