GOSC.PL |
publikacja 18.01.2015 01:20
Ekumeniczną Mszą św. w katedrze praskiej rozpoczęły się obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe nowiny, które do nas docierają - życzył uczestnikom liturgii abp Henryk Hoser.
Nabożeństwem ekumenicznym w praskiej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zainaugurowano obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbywają się pod hasłem "Jezus rzekł do Samarytanki: Daj mi pić”.
Mszy św. przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy obydwu warszawskich diecezji: bp Marek Solarczyk i bp Józef Górzyński i prezbiterzy diecezji praskiej.
Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego, prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie chrześcijańskiego powołania - dawania świadectwa czynienia dobra drugiemu człowiekowi. Przypomniał, że dzieje się to na mocy chrztu świętego, podczas którego "wchodzimy w intymną relację ze Stwórcą i stajemy się świątynią Ducha św. i niezastąpionym darem dla innych”.
- Czyż dziś nie gromadzimy się po to, aby Bóg przebywał w naszych sercach, aby je opromieniał, przemieniał, ubogacał i otwierał na tych, którzy są z innego kościoła, czy wyznania, tak abyśmy mogli patrzeć na nich jako na naszych braci i siostry? - pytał.
Duchowny przypomniał, że chrześcijanin, jako uczeń Chrystusa uczestniczy w Jego misji nauczycielskiej, kapłańskiej i apostolskiej, a wspólnota do której poprzez chrzest należy jest wybranym plemieniem.
- Powołanie każdego człowieka urasta więc do rangi wielkiej tajemnicy, poprzez którą Stwórca wypowiada swoja wolę, która także zawiera się w słowach: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam:wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" - powiedział.
Dodał, że Chrystus powołuje każdego z nas do szczególnego świadectwa czynienia dobra i świadczenia miłości drugiemu człowiekowi.
- Reprezentujemy różne wspólnoty i Kościoły Chrześcijańskie i właśnie, jako dzieci Jezusa Chrystusa mamy w sobie to głębokie przekonanie chrześcijańskiego powołania w dawaniu świadectwa o Bogu i Jego miłości a także świadectwa w realizacji dzieła jednania zgodnie z prośbą Jezusa: Ojcze, aby wszyscy byli jedno - mówił ks. Dąbrowski.
Odwołując się do historii powołania Samuela i przywołując słowa ks. Tadeusza Horaka, zauważył, że także dziś Bóg nieustannie przemawia do człowieka.
- Mały Samuel, dziecko z czystym sercem mieszkające w świątyni Boga mogło Go usłyszeć, chociaż nic o Nim nie wiedziało. Wołanie Boga-Człowieka usłyszeli też prości rybacy z nad galilejskiego jeziora - zauważył kaznodzieja.
Podał także wiele biblijnych historii, z których wynikało, że również "człowiek człowieka uczył słuchać Boga", bo "kryje się za nim sam Bóg i Jego łaska”. Wyraził przy tym wiarę, że także za tymi, którzy zgromadzili się w katedrze na wspólnej modlitwie kryje się Bóg i Jego łaska, które otwieraj na siebie nawzajem i uzdalnia do modlitwy, która jest sercem ekumenizmu.
Kończąc ks. Dąbrowski poprosił, aby dar jedności zawierzać Bogu nie tylko przy okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, ale "żeby to było nasze chrześcijańskie zadanie każdym czasie”.
- Kiedy będziemy podróżować, kiedy będziemy na dobrych wakacjach, czy we wspólnocie rodzinnej pamiętajmy o tym, że Chrystus prosił Ojca, aby wszyscy stanowili jedno - zaapelował.
Słowo do przedstawicieli chrześcijańskich Kościołów, biorących udział w liturgii, skierował także abp Henryk Hoser. Hierarcha zauważył, że ekumenizm jest wkładem w jedność rodziny ludzkiej, której tak desperacko poszukujemy.
- Nie możemy nie brać pod uwagę antyświedectwa podziału między chrześcijanami na wielu kontynentach. Jest to antyświadectwo w stosunku do słów Jezusa, który modlił się, abyśmy byli jedno - zauważył abp Hoser i dodał, że Jezusowy Testament wypowiedziany w wieczerniku stanowi dla nas wyjątkowe zobowiązanie.
Inspirując się nauczaniem papieża Franciszka zawartego przede wszystkim w "Evangelii Gaudium”, biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na konieczność szukania tego, co łączy i pamiętania o zasadzie "hierarchii prawd", dzięki którym szybko będziemy mogli podążać w kierunku wspólnych form głoszenia, służby i świadectwa, w kierunku nowej ewangelizacji.
- A przecież odkrywamy każdego dnia, a zwłaszcza w Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność, jak wiele cennych rzeczy nas łączy. Otwórzmy się zatem na Ducha i mówmy: "Oto jestem Panie. Poślij mnie" - zaapelował abp Hoser.
Wyznawcom Chrystusa życzył radości, która płynie z odzyskanej jedności wewnętrznej i zewnętrznej, a której brakuje w coraz bardziej depresyjnym świecie. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe nowiny,, które do nas docierają - powiedział.
W liturgii wzięli udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej m.in.: bp Edward Puślecki, zwierzchnik honorowy Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii św. Trójcy, ks. Karol Babi, proboszcz mariawickiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, bp Zdzisław Tranda, emerytowany zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Anatol Szydłowski, proboszcz prawosławnej parafii św. Marii Magdaleny.
Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór katedralny Musica Sacra.