Rosja: prawosławni przeżywają uroczystość Objawienia Pańskiego

RADIO WATYKAŃSKIE |

dodane 19.01.2015 20:27

Rosyjscy prawosławni przeżywają dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest dla nich pamiątką Chrztu Chrystusa. W wielu regionach Rosji przygotowano specjalne miejsca do trzykrotnego zanurzenia się wiernych w wodzie na otwartym powietrzu.

Rosja: prawosławni przeżywają uroczystość Objawienia Pańskiego Henryk Przondziono /Foto Gość Dla prawosławnych święto Jordanu to pamiątka Chrztu Chrystusa

Najwięcej takich miejsc – blisko 1700 – przygotowano w rosyjskich okręgach centralnym i nadwołżańskim. W Moskwie będzie ich około 70, a w rejonie przylegającym do stolicy ponad 90. Oczekuje się, że w obrzędzie potrójnego zanurzenia weźmie udział ponad 1,5 mln wiernych.

W tym roku w europejskiej części kraju aura okazała się bardzo łaskawa, gdyż mróz nie przekracza - 2 stopni Celsjusza. Zwykle o tej porze panowały ponad dwudziestostopniowe mrozy, tradycyjnie nazywane chrzcielnymi.

Nad zdrowiem i bezpieczeństwem osób biorących udział w obrzędzie czuwa blisko 36 tys. pracowników Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz policjanci.

Tagi:
PRAWOSŁAWIE,