Udrożnić to, co zatkane

xrt

publikacja 25.01.2015 19:10

Zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwu przewodniczył bp Ignacy Dec.

Udrożnić to, co zatkane ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość W modlitwie o jedność Kościoła wzięli udział m.in. ks. Waldemar Pytel, bp Adam Bałabuch, ks. Piotr Nikolski

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 25 stycznia w katedrze modliło się pod przewodnictwem bp. Deca ok. 30 wiernych, alumni seminarium oraz ich przełożeni. 

W trakcie nabożeństwa słowa Bożego bp elekt Waldemar Pytel, luteranin, wygłosił kazanie nawiązujące do tematu, jaki w tym roku zadany został do rozważenia podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: "Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«" – "Oburzająca rozmowa w samo południe", "Prorok przekroczył granice kultury politycznej", "Skandal towarzyski", "Zignorował bariery religijne i rasowe" – rozpoczął. – Gdyby 2000 lat temu istniały internet i prasa, to być może w lokalnych dziennikach pojawiłyby się takie tytuły po rozmowie Jezusa z Samarytanką – mówił, a potem przypomniał tło historyczne relacji Żydów z Samarytanami. – Warto wiedzieć, że Sychar znaczy "zatkany" – przeszedł do współczesnych odniesień ewangelicznego spotkania. – Człowiek jest zatkany, ekumenia często bywa zatkana. Odcięta od swego źródła. Jest wysuszona. Dlatego w ruchu ekumenicznym chodzi o przekraczanie granic i podziałów, o powrót do wspólnych korzeni oraz wzajemną miłość i współistnienie w różnorodności – mówił biskup elekt i cytował papieża Franciszka, który przekonywał, że "głoszenie miłości Boga, która objawiła się w Chrystusie, Jego Synu" jest sposobem, żeby chrześcijanie "wzrastali w komunii i jedności między sobą".

Kaznodzieja wspomniał też o "Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" jako dokumencie, który w praktyczny sposób pokazuje, że międzywyznaniowa współpraca jest możliwa i warto poszukiwać coraz to nowych jej wymiarów. – List ma przywrócić zwyczaj świątecznego przeżywania dnia Pańskiego – mówił, a potem dodał, że powoli pięknym zwyczajem w Świdnicy staje się radosne i wspólne świętowanie Objawienia Pańskiego - podczas Orszaku Trzech Króli. 

Po kazaniu wspólnie odmówiono "Credo", a po nim także "Pater noster" oraz przekazano sobie znak pokoju.