Sytuacja w Iraku coraz gorsza

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.05.2016 23:30

Maj zaczął się tam dwoma eksplozjami w mieście Samawa na południu kraju, w których zginęło ponad 30 osób.

Irak James McCauley / CC 2.0 Irak
Zniszczenia wojenne w kraju

„Sytuacja w Iraku, jak zawsze mówiliśmy, jest z dnia na dzień coraz gorsza. Rozwiązujemy jeden problem, a zaraz pojawia się drugi, jeszcze większy. Wciąż szliśmy w dół, aż wreszcie pojawiło się Państwo Islamskie i jest tragicznie” – powiedział Radiu Watykańskiemu chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu Shlemon Warduni.

„Zawsze wołaliśmy o pomoc, apelując do Europy, Azji, Narodów Zjednoczonych, błagając o wspólne działanie dla położenia kresu tej wojnie. Chodzi tu wyłącznie o interesy: o handel bronią. Gdyby Europa i Ameryka nie sprzedawały broni, wojna ustałaby. Wielkie kraje, w których koncentruje się władza, chcą zawsze sprzedawać broń i myślą tylko o własnej korzyści. A są też ludzie pozbawieni skrupułów, którzy twierdzą, że działają «w imię Boga» – co jest zupełnym fałszem, bo Bóg nie chce niczego innego, jak miłości, jak dobra człowieka – i ci ludzie podsycają ogień, podkładają bomby. Mieszkańcy Iraku są już niemal zupełnie zniechęceni mimo tego, co robi Kościół, by im pomóc. Na przykład my z irackiej Caritas co pewien czas prosimy dobroczyńców o sfinansowanie jakiegoś nowego projektu. Jesteśmy im bardzo wdzięczni i modlimy się za nich, bo tak wiele dla nas robią, i to naprawdę w duchu miłosierdzia i miłości chrześcijańskiej” – powiedział bp Warduni.

Gorycz przebijająca ze słów biskupa pomocniczego Bagdadu jest zrozumiała, kiedy zdamy sobie sprawę z przerażającej liczby ofiar śmiertelnych w Iraku. Maj zaczął się tam dwoma niedzielnymi (1 maja) eksplozjami w mieście Samawa na południu kraju, w których zginęło ponad 30 osób. Według danych ONZ w kwietniu zabito w Iraku co najmniej 741 ludzi, a w marcu – [ponad 1100] aż 1119.