Tydzień ekumeniczny na Łotwie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 18.01.2017 18:19

Rozpoczynający się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest szczególnie intensywnie obchodzony na Łotwie. Kraj ten bowiem to miejsce spotkania trzech tradycji wyznaniowych: luterańskiej, katolickiej i prawosławnej.

Tydzień ekumeniczny na Łotwie Roman Koszowski /Foto Gość Łotwa to miejsce spotkania trzech tradycji wyznaniowych: luterańskiej, katolickiej i prawosławnej. Na zdjęciu: panorama Rygi

Tradycyjnie niemal wszystkie łotewskie wspólnoty chrześcijańskie włączają się w obchody Tygodnia. W Rydze ekumeniczne nabożeństwa są urządzane codziennie w innym kościele. Łotewskie Radio Maryja będzie gościć abp. Zbigniewa Stankiewicza oraz luterańskiego biskupa Lipawy Hansa Martina Jensona, którzy przypomną niedawną wizytę Papieża Franciszka w Szwecji. W programie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nie zapomniano o przypadającym w tym roku 500-leciu reformacji. Temu tematowi będzie poświęcona m.in. wystawa zachodnioeuropejskiej grafiki religijnej od XV do XX w., która zostanie zainaugurowana 21 stycznia. Będzie ją można oglądać w Muzeum Sztuki w budynku ryskiej giełdy aż do połowy marca.