Watykan: Wizyta zwierzchnika cypryjskiego prawosławia

Radio Watykańskie/J

publikacja 13.06.2007 11:42

Z 6-dniową wizytą oficjalną do Watykanu przybył 12 czerwca zwierzchnik Kościoła prawosławnego Cypru, abp Chryzostom II.

Jako gość Papieża rezyduje w Domu św. Marty. Z Benedyktem XVI spotka się 16 czerwca i podpisze z nim wspólną deklarację. 14 czerwca otrzyma doktorat honoris causa na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim. W czasie swej wizyty szef cypryjskiej Cerkwi autokefalicznej modlić się będzie w 4 bazylikach papieskich i innych świątyniach Wiecznego Miasta. W Grotach Watykańskich uda się do grobu Jana Pawła II. Odwiedzi różne watykańskie dykasterie – w tym Papieskie Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, „Iustitia et Pax” i ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

„Celem tej wizyty jest kontakt osobisty, pogłębienie wzajemnych relacji, wymiana informacji i opinii, zwłaszcza w kwestii stosunków między katolikami a prawosławnymi”- stwierdził kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wyjaśnił, że chodzi szczególnie o relacje z Cerkwią Rosyjską, ponieważ abp Chryzostom chciałby pośredniczyć w dialogu między Ojcem Świętym a patriarchą Aleksym II. Abp Chryzostom chce też rozmawiać o sytuacji na Cyprze, zwłaszcza w zajmowanej przez Turcję północnej części wyspy. Szuka wsparcia Stolicy Apostolskiej w obliczu niszczenia tam kościołów i zabytków. „Abp Chryzostom zapowiedział ponadto, że chciałby zaprosić Benedykta XVI do zatrzymania się na Cyprze podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. Jest to ważna wizyta nowego, otwartego zwierzchnika cypryjskiej Cerkwi, która ze względu na swe położenie geograficzne stanowi pomost między Wschodem a Zachodem” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Kasper.

Arcybiskup Nowej Justyniany i całego Cypru Chryzostom II ma 66 lat. W r. 1978 został metropolitą Pafos. W kwietniu 2005 r. jako pełniący obowiązki przewodniczącego Świętego Synodu cypryjskiej autokefalii, był na pogrzebie Jana Pawła II i na inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI. Kiedy w roku 2006 został wybrany głową tamtejszej Cerkwi, Papież wysłał specjalną delegację na uroczystości intronizacyjne.

Chrześcijaństwo na Cyprze sięga czasów apostolskich. Św. Barnaba, uważany za jego głównego apostoła, odbył tam dwie podróże misyjne, pierwszą ze św. Pawłem, a drugą ze św. Markiem Ewangelistą. Cypryjski Kościół prawosławny ma dziś 750 tys. wiernych i odgrywa ważną rolę, także społeczno-polityczną. Gdy w r. 1960 Cypr uzyskał niepodległość, jego pierwszym prezydentem został wybrany abp Makarios. W r. 1974 Turcy dokonali inwazji i do dziś okupują jedną trzecią wyspy. Zajęli lub zniszczyli ponad 500 świątyń, kaplic i klasztorów – nie tylko prawosławnych, ale również katolickich obrządku łacińskiego i maronickiego oraz ormiańskich.