Zwykłe i nadzwyczajne

publikacja 16.12.2008 14:16

Tu modli się Rosja

Serce Rosji nie bije na Kremlu, lecz w Siergiejew Posadzie, gdzie znajdują się relikwie św. Siergieja z Radoneża.Położony 70 km na wschód od Moskwy w miejscowości Siergiejew Posad (Osada Siergieja) kompleks klasztorny – ławra siergiejewska – jest obok moskiewskiego Kremla najważniejszym zespołem architektury sakralnej Rosji. W obrębie murów klasztornych przetrwały sławne sobory oraz obiekty architektury świeckiej – rezydencja patriarchy i dawny pałac cesarski, gdzie mieści się Moskiewska Akademia Teologiczna. Tutaj zgromadzono bezcenne zabytki kultury, tutaj kształci się kapłańska elita prawosławnej Rosji. Więcej:.


Patriarcha trudnych kompromisów

Biografia patriarchy Aleksego II jest skomplikowana jak czasy, w których żył.

marły w ubiegłym tygodniu patriarcha Moskwy i Wszechrusi był jedną z najważniejszych postaci w całym świecie prawosławnym. Był najmłodszym prawosławnym biskupem w XX wieku. Przez wiele lat blisko współpracował z kolejnymi patriarchami, a w końcu sam zajął ich miejsce w czasach przełomu.
Potomek starej szlachty

Aleksy Rydygier, takie było świeckie nazwisko patriarchy, pochodził ze starej szlacheckiej rodziny. Wśród jego przodków byli zarówno Niemcy, jak i Szwedzi, m.in. hrabia Fiodor Rydygier, jeden z bohaterów wojny z Napoleonem. Przed rewolucją jego ojciec Michaił Rydygier mieszkał w stolicy Rosji, St. Petersburgu, gdzie uczył się w prawosławnej akademii teologicznej. Po bolszewickim przewrocie Rydygierowie uciekli do Estonii, ocalając życie i majątek. Tam Michaił ożenił się z miejscową Rosjanką Jeleną Pisariewą. W okresie międzywojennym Cerkiew prawosławna w Estonii cieszyła się pełną wolnością. Dlatego Aleksy, który urodził się w lutym 1929 r. w Tallinie, otrzymał staranne wychowanie religijne. Więcej:.


Trwają przygotowania
do świąt Bożego narodzenia

Tradycyjne Kościoły chrześcijańskie mimo pewnych różnic, mają dość podobny układ Roku Liturgicznego. To jeszcze jeden powód, by zauważyć w sobie nie przeciwników, a zwaśnionych braci. Dziś wszyscy przygotowujemy się do wspominania tajemnicy Wcielenia....Więcej:.


  • Jak przeżywają Adwent luteranie
  • Przygotowanie do świąt w Kościele prawosławnym
  • Adwent w Kościele katolickim
  • Adwentowe rekolekcje z Wiara.pl