Luteranie upamiętnią rocznicę Reformacji

PAP |

publikacja 30.10.2018 08:21

Pamiątkę Reformacji będą obchodzili w środę wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.

Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów Józef Wolny /Foto Gość Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów
Luteranie traktują święto raczej jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan

W tym roku przypada 501. rocznica ogłoszenia przez augustiańskiego mnicha Marcina Lutra tez, które zapoczątkowały ruch reformacyjny w Kościele Zachodnim.

Podczas nabożeństw reformacyjnych księża wygłoszą kazania. Zabrzmi też hymn luteran "Warownym grodem jest nasz Bóg". Wśród wiernych zbierana będzie ofiara, która zostanie przeznaczona na misje i ewangelizację.

Późnym wieczorem we wtorek młodzi i "młodzi duchem" luteranie spotkają się w Goleszowie podczas "Nocy z Lutrem", organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. "Program skoncentrowany jest na wartościach i tożsamości w kontekście wydarzeń z 31 października 1517 r." - podali organizatorzy.

Centralne nabożeństwo reformacyjne odprawione zostanie we wtorek w Ozorkowie.

Źródło Święta Reformacji tkwi w wydarzeniach z 31 października 1517 r. Wówczas Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza.

"Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Przesłanie Reformacji streszcza się w krótkich zasadach. Tylko Jezus Chrystus jest zbawicielem, bożym synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę" - powiedziała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. Pięć wieków temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.

"Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie" - dodała Godfrejów-Tarnogórska.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.

Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Ma na celu przypomnienie dziedzictwa intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Luteranie traktują święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.