Patriarchat komentuje wizytę Putina w Watykanie

KAI |

publikacja 05.07.2019 13:10

Patriarchat Moskiewski podkreślił świecki charakter rozmowy głowy państwa rosyjskiego i papieża, witając jednocześnie z zadowoleniem tego rodzaju kontakty.

Na Placu Czerwonym Roman Koszowski /Foto Gość Na Placu Czerwonym
"Spotkanie prezydenta Rosji i papieża rzymskiego ma ze swej natury charakter międzypaństwowy, jeśli ktoś tego chce – świecki"

“Rosyjski Kościół Prawosławny nie poczuwa się do obowiązku komentowania spotkań międzypaństwowych, ale popieramy i witamy z zadowoleniem wszelkie kontakty głów państw i rządów, w tym prezydenta W. Putina i papieża Franciszka” – napisał 3 lipca na swoim portalu przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Stosunków Wzajemnych Kościoła ze Społeczeństwem i Środkami Przekazu Władimir Legojda.

Przypomniał, że Stolica Apostolska jest tworem bliskim pod względem swego statusu państwu: bierze udział w układach i organizacjach międzynarodowych i utrzymuje własne przedstawicielstwa dyplomatyczne w wielu krajach. “Dlatego spotkanie prezydenta Rosji i papieża rzymskiego ma ze swej natury charakter międzypaństwowy, jeśli ktoś tego chce – świecki” – wyjaśnił autor wpisu.

Zwrócił przy tym uwagę, że Watykan i Rosja zajmują podobne stanowiska w wielu sprawach polityki światowej, uważają za ważne poparcie tradycyjnych wartości małżeństwa i rodziny oraz obronę praw chrześcijan w tych regionach, gdzie są oni prześladowani. “Dlatego z punktu widzenia Kościoła bezsprzecznie spotkanie to jest ważne i pożyteczne” – zakończył swe rozważania przewodniczący Wydziału.