Spinki patriarchy

KAI |

publikacja 22.07.2010 13:59

Przebywający z wizytą duszpasterską na Ukrainie patriarcha moskiewski i Wszech Rusi Cyryl podarował burmistrzowi Odessy Eduardowi Hurwicowi spinki do koszuli ze swymi inicjałami i książkę o swoim życiu. Poinformował o tym 21 lipca sam obdarowany w rozmowie z miejscową agencją „Kontekst Priczernomorje”. Jednocześnie zaznaczył, że swemu gościowi wręczył kopię pomnika Woroncowa.

Spinki patriarchy www.kremlin.ru / CC 3.0 Patriarcha Cyryl I

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) otrzymał również honorową odznakę burmistrza „Odessa”. Według głowy miasta, odznaczenie to przyznaje się obywatelom innych państw, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój tego portu czarnomorskiego. Został on ustanowiony na mocy rozporządzenia burmistrza z 26 grudnia 2008. Jako pierwsi odznakę tę otrzymali polski reżyser filmowy Krzysztof Zanussi oraz rosyjski pisarz i dziennikarz Arkadij Lwow. Patriarcha jest trzecią osobą, nagrodzoną tym odznaczeniem.

Odznaka „Odessa” składa się z dwóch części, pokrytych srebrem i błękitną, półprzezroczystą emalią. Na jednej części przedstawiono fragment Woroncowskiej Latarni Morskiej, pokryty cyrkonitem i symbolizujący światło, drugą część tworzy błękitny okrągły medal, w którego środku znajduje się kula ziemska z południkami i równoleżnikami pomnika księcia de Richelieu.

Patriarcha Cyryl przebywa na Ukrainie od 20 lipca z 8-dniową wizytą. Jest to jego druga oficjalna podróż do tego kraju – poprzednio przebywał tu dokładnie rok temu, na przełomie lipca i sierpnia 2009. Poza tym w lutym br. przybył na krótko na Ukrainę w związku z objęciem władzy przez nowego prezydenta tego kraju - Wiktora Janukowycza.

Tym razem zwierzchnik RKP ma odwiedzić trzy miasta, zamieszkane w większości przez ludność rosyjskojęzyczną: Odessę, Dniepropietrowsk i Kijów. Dla podkreślenia przede wszystkim duszpasterskiego charakteru obecnej wizyty w jej programie nie ma żadnych spotkań hierarchy z przedstawicielami życia politycznego i społecznego Ukrainy, poza rozmową z prezydentem W. Janukowyczem, którą zaplanowano na 23 bm.