Współcześni męczennicy

Bogumił Łoziński

GN 45/2019 |

publikacja 07.11.2019 00:00

Morderstwa, gwałty, porwania, tortury, obozy pracy to tylko niektóre formy prześladowań, jakich doświadczają współcześnie ludzie wierzący z tego tylko powodu, że są chrześcijanami.

Nigeryjczycy, chrześcijanie i muzułmanie protestujący wspólnie przeciwko przemocy w mieście Bauchi. epa/pap Nigeryjczycy, chrześcijanie i muzułmanie protestujący wspólnie przeciwko przemocy w mieście Bauchi.

Zostałam zakupiona i sprzedana cztery razy. Bili nas i gwałcili… Najgorszy był fakt, że gwałcono nawet dziewczynki w wieku 9 lat – mówi Rita Habit, chrześcijanka uprowadzona z Karkosz w Iraku przez islamistów z ISIS i zmuszona do niewolnictwa seksualnego. Wyszła z tego piekła dzięki Fundacji Shlama, której członkowie, udając dżihadystów, kupili ją na aukcji niewolników za 20 tys. dolarów. Szacuje się, że po upadku Karkosz z tego miasta uprowadzonych zostało od 45 do 100 kobiet; wróciło tylko siedem.

Historia ta została opisana w dokumencie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pt. „Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017–2019”, w którym analizowane jest to zjawisko. Historie opisane w tej publikacji są wstrząsające.

Wydawałoby się, że w cywilizacji, która szczyci się największymi osiągnięciami w dziejach ludzkości, w czasach dobrobytu, rozwoju techniki i nauki, instytucji strzegących praw człowieka prześladowania za wiarę nie będą miały miejsca. A jednak nie tylko występują, ale ich skala jest olbrzymia i wciąż rośnie. Dane pokazują, że najbardziej prześladowaną religią na świecie jest chrześcijaństwo. Przez ponad dwa tysiące lat ludzie oddawali swe życie i cierpieli za Chrystusa, dziś także dramat Jego męki i ofiary jest odnawiany w życiu setek tysięcy chrześcijan.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.