Watykan w ONZ przeciwko konfiskacie szkół i szpitali w Erytrei

VATICANNEWS.VA |

dodane 28.02.2020 20:17

Watykański dyplomata wezwał także rząd w Erytrei do wejścia w konstruktywny i pełen szacunku dialog ze Stolicą Apostolską.

Abp Ivan Jurkovic Водник / CC-SA 3.0 Abp Ivan Jurkovic
Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ

Wyrażamy nasze zaniepokojenie z powodu zamykania i zajmowania szpitali oraz szkół prowadzonych przez Kościół w Erytrei. Jednocześnie pragniemy zachęcić rządzących do podjęcia konstruktywnego dialogu. W ten sposób stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie wypowiedział się na temat sytuacji Kościoła w tym afrykańskim kraju podczas 43. sesji Rady Praw Człowieka.

Abp Ivan Jurkovič zaznaczył, że Kościół katolicki działa zgodnie ze swoją naturą i powszechną misją, „prowadząc działalność charytatywną i społeczną dla całej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej potrzebujących”. Jednocześnie stara się promować sprawiedliwość, pokój, pojednanie i dialog, a więc cele, które są humanitarne i niepolityczne.

Watykański dyplomata wezwał także rząd w Erytrei do wejścia w konstruktywny i pełen szacunku dialog ze Stolicą Apostolską, co może przysłużyć się do budowania bardziej pokojowej i pomyślniejszej przyszłości tego kraju, gdzie wolność religijna będzie szanowana w zgodzie z prawem międzynarodowym. Wyraził także nadzieję, że Kościół katolicki będzie mógł się cieszyć w Erytrei wolnością w służeniu dobru wspólnemu także poprzez prowadzone przez siebie instytucje.

Tagi:
ABP JURKOVIC,