Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego weźmie trzymiesięczny urlop

KAI |

publikacja 22.11.2020 19:40

Podczas jego nieobecności latem przyszłego roku kierownictwo nad Kościołem przejmie arcybiskup Yorku, Stephen Cottrell.

Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego weźmie trzymiesięczny urlop Foreign and Commonwealth Office / CC 2.0 Justin Welby, zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej.

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, weźmie w przyszłym roku trzymiesięczny urlop szabatowy na „refleksję, modlitwę i odnowę duchową” – poinformował powołując się na Lambeth Palace dziennik The Guardian. Podczas jego nieobecności latem przyszłego roku kierownictwo nad Kościołem przejmie arcybiskup Yorku, Stephen Cottrell, a wspomagać go będzie trzecia w hierarchii Kościoła anglikańskiego, biskup Londynu Sarah Mullally.

Urlop szabatowy jest normalną praktyką w Kościele anglikańskim, a poprzednik abp. Welby’ego, Rowan Williams skorzystał z niego w 2007 roku, by napisać książkę. Abp Welby planował wziąć urlop naukowy na początku bieżącego roku, ale plany te zostały odroczone z powodu pandemii koronawirusa. Zapowiedziano, że w czasie wolnym od obowiązków służbowych zwierzchnik Kościoła anglikańskiego będzie studiował koncepcję pojednania – jeden z osobistych priorytetów swojej posługi. Oczekuje się, że czas ten spędzi w Cambridge lub w USA, choć może spędzić ten okres w swoim domu w północnej Francji. W czasie nieobecności będzie w stałym kontakcie ze swoimi współpracownikami. We wrześniu 2021 r. ma wznowić swoje obowiązki służbowe.