Wizjoner ekumenizmu, ikona wyzwolenia

kabe/oikoumene.org/eyeradio.org

publikacja 11.03.2021 16:58

Światowa Rada Kościołów wspomina postać pastora Klementa Jandy, który zmarł 8 marca w wieku 80 lat. Był określany jako ekumeniczny wizjoner, ikona wyzwolenia i człowiek wsłuchujący się we wszystkich.

Wizjoner ekumenizmu, ikona wyzwolenia WCC Clement Janda w 1998 r. na spotkaniu Światowej Rady Kościołów w Harare, w Zimbabwe.

Janda zmarł w szpitalu w Arua w Ugandzie, gdzie mieszkał na uchodźctwie. Pozostawił trzech synów i córkę.

Janda powszechnie był znany z mediacji w rozmowach pokojowych między rządem Sudanu Płd. a byłą frakcją Cobra, Davida Yau Yau w rejonie Piboru w 2014 roku. Wcześniej był doceniony za pośrednictwo i wzmacnianie relacji między Johnem Garangiem i Salvą Kiirem podczas spotkania kierownictwa SPLM w Rumbek w 2004 roku.

Już uzyskaniu przez Sudan Płd. niepodległości (2011) w 2017 r. Janda poróżnił się z prezydentem Kirem, odmawiając udziału w krajowym komitecie ds. dialogu, zarzucając tej inicjatywie brak uczciwości. W 2018 r. roku napisał list otwarty, wzywając prezydenta Kiira do rezygnacji ze stanowiska, wskazując, że sytuacja w Sudanie Południowym jest teraz gorsza niż wcześniej.

Oprócz społecznego zaangażowania Janda był członkiem Kościoła Episkopalnego Sudanu Południowego. W latach 1988-1992 pełnił funkcję sekretarza wykonawczego przy Komisji Światowej Rady Kościołów ds. międzynarodowych. Był też sekretarzem generalnym Sudańskiej Rady Kościołów, dyrektorem Ekumenicznej Fundacji Mindolo w Kitwe w Zambii, oraz pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Afryki.

W związku ze śmiercią sudańskiego duchownego, list do Kościoła Episkopalnego Sudanu Południowego i do Rady Kościołów Sudanu Południowego wystosował pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, ks. prof. dr Ioan Sauca (pochodzący z Rumunii prawosławny ekumenista i misjolog).

"Wielebny Klement Janda był szczególnym darem dla ruchu ekumenicznego. Był wielkim ekumenistą, mającym ogromny wkład w pracę ekumeniczną na różnych poziomach zaangażowania” - napisał. „Modlę się, aby dziedzictwo sprawiedliwości, pokoju i pojednania, za którym opowiadał się podczas swojej ziemskiej pielgrzymki, zostało wkrótce osiągnięte dla mieszkańców Sudanu Południowego”.

Z kolei Agnes Regina Murei Abuom z Anglikańskiego Kościoła Kenii, moderator Światowej Rady Kościołów, zwróciła uwagę, że ​​człowiekowi o takiej pozycji społecznej, jaką miał Janda "potrzeba odwagi aby nie ulec pułapkom komfortu" i wybrać schronienie w małym mieście w Arua w Ugandzie, jak to zrobił Janda.

Ks. Dr Fidon Mwombeki, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Afryki, przypomniał 12 lat posługi, jaką Janda sprawował przy Konferencji. „Towarzyski i przyjazny człowiek, który zawsze stosował politykę otwartych drzwi. Zawsze był gotów wysłuchać problemów swojego personelu”.

Janda urodził się w Sudanie w 1942 r. Ukończył Bishop Tucker Theological College (obecnie Uganda Christian University) w Mukono w Ugandzie, uzyskując dyplom z teologii z wyróżnieniem. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie teologii na Uniwersytecie Makerere w Kampali w Ugandzie w 1973 r. oraz tytuł magistra teologii w Austin Theological Seminary w Teksasie (USA) w 1974 r.

Był wykładowcą w Bishop Theological College, zanim wrócił do Sudanu, gdzie służył jako sekretarz prowincji w Kościele Episkopalnym Sudanu.

Został zapamiętany jako ten, który zawsze miał serce do wyzwolenia, a dążenie sprawiedliwości było dla niego zadaniem na całe życie.