Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

KAI |

publikacja 28.11.2010 12:59

Ponad 3 mln świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafi do parafii w całym kraju - można je kupować od dzisiaj.

Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Henryk Przondziono/Agencja GN To już 17. edycja akcji zapoczątkowanej przez Caritas Polska, którą od 11 lat wspierają Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prawosławne Eleos

To już 17. edycja akcji zapoczątkowanej przez Caritas Polska, którą od 11 lat wspierają Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prawosławne Eleos. Przed dwoma laty do WDPD dołączyła również Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego. W tym roku Dziełu poświęconemu pomocy najmłodszym, które ucierpiały wskutek powodzi w Polsce, towarzyszy hasło "Zapalmy dzieciom światło nadziei".

Uroczyste i ekumeniczne rozpoczęcie WDPD miało miejsce 27 listopada wieczorem w kościele ewangelickim św. Trójcy w Warszawie. Zapalono świece i odczytano fragmenty Ewangelii, zebrani wysłuchali też koncertu.

Świece rozprowadzane są w parafiach z logo Caritas, Eleos i Diakonii. Dochód ze sprzedaży pozostaje w parafiach i diecezjach, gdzie świece są sprzedawane, ale 10 groszy z każdej świecy zostanie przekazanych na pomoc dzieciom Afryki – Kongo i Zambii.

W ub. roku rozprowadzono ok. 3 mln świec. Dochód przeznaczony był na wakacyjny wypoczynek dla dzieci – skorzystało z niego ok. 100 tys. – dożywianie w szkołach, leki i rehabilitację. Prawosławna Eleos dodatkowo otworzyła dwie świetlice dla dzieci.

Według danych Komisji Europejskiej aż 26 proc. polskich dzieci żyje w biedzie. Jest to najwyższy odsetek pośród wszystkich krajów UE. W tym roku sytuacja dzieci jest szczególnie trudna w związku z powodzią, która nawiedziła niektóre rejony dwukrotnie.