Prezent dla prawosławia

KAI |

publikacja 30.11.2010 13:50

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Tarcisio Bertone przekazał dziś na ręce zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Kazachstanie, metropolity Aleksandra relikwie św. Andrzeja. Uroczystość miała miejsce w katedrze prawosławnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w stolicy kraju, Astanie.

Prezent dla prawosławia Marek Piekara/Agencja GN kard. Tarcisio Bertone

Najbliższy współpracownik Benedykta XVI wyraził zadowolenie z dobrze rozwijającej się w Kazachstanie i owocnej współpracy międzyreligijnej. Podkreślił, iż szczególnym obowiązkiem chrześcijan żyjących w tym kontekście społeczno-kulturowym jest zgodne i wspólne świadectwo o Bogu, który jest miłością. Zachęcił wyznawców prawosławia i katolików, by się wzajemnie wspierali i żyli w przyjaźni. 

Kard. Bertone zaznaczył, iż dzisiejsza uroczystość przekazania relikwii św. Andrzeja związana jest z prośbą jaką do Benedykta XVI wspólnie złożyli poprzednik obecnego metropolity prawosławnego Aleksandra – Metody i arcybiskup katolicki Astany – Tomasz Peta. Papież zdecydował, że obydwa Kościoły otrzymają dwa fragmenty z relikwii św. Andrzeja przechowywanych w Amalfi we Włoszech, podkreślając w ten sposób wspólny kult tego apostoła. 

Kard. Bertone nawiązał do spotkania papieża Pawła VI z Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem I, 5 stycznia 1964 r. w Jerozolimie. Duchowy przywódca prawosławia przekazał wówczas Ojcu Świętemu ikonę przedstawiającą Piotra i Andrzeja w uścisku, na których spogląda Pan Jezus. Zaznaczył, że gest ten stanowi zaproszenie do kontynuowania podjętej drogi, ku pełnej widzialnej jedności oraz żarliwej modlitwy o jedność wszystkich chrześcijan.

W ostatnim okresie stosunki między Kościołem prawosławnym a katolickim w Kazachstanie uległy znacznej poprawie. Jeszcze w 2003 roku Patriarchat Moskiewski, któremu podlega Kościół prawosławny Kazachstanu, skrytykował utworzenie diecezji katolickich w tym kraju. Podkreślono wówczas, że utworzenie diecezji jest wyrazem „odrzucenia dialogu” oraz świadczy o „ekspansyjnej polityce” Kościoła katolickiego na terenach byłego Związku Radzieckiego.

Większość spośród ok. 16 mln. mieszkańców Kazachstanu stanowią muzułmanie (51 proc.), chrześcijanie ok. 45 proc., z czego większość stanowią wyznawcy prawosławia. Szacuje się, że w kraju żyje ok. 200 tysięcy katolików (ok. 1,1 proc.)

Zbudowana przed rokiem katedra Wniebowzięcia Matki Bożej w Astanie jest największą świątynią chrześcijańską w środkowej Azji. Jej wysokość wynosi 68 metrów, a powierzchnia 2 tysiące metrów kwadratowych. Może ona pomieścić do czterech tysięcy osób.

Kościoły wschodnie widzą w św. Andrzeju swego założyciela i jest on patronem m.in. Rosji, Ukrainy, Rumunii i Grecji.