Patriarcha Bartłomiej i metropolita Epifaniusz sprawowali liturgię

KAI |

publikacja 22.08.2021 22:00

Kolejny dzień wizyty Bartłomieja I na Ukrainie.

Bartłomiej I i Epifaniusz SERGEY DOLZHENKO /PAP/EPA Bartłomiej I i Epifaniusz
W czasie liturgii patriarcha wymienił imiona zwierzchników wszystkich autokefalicznych Kościołów prawosławnych, łącznie z metropolitą Epifaniuszem i z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem

 W niedzielę 22 sierpnia na terenie Soboru Mądrości Bożej w Kijowie (Sofii Kijowskiej) patriarcha konstantynopolski Bartłomiej i zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) metropolita Epifaniusz przewodniczyli uroczystej liturgii. Mimo ograniczeń, spowodowanych względami bezpieczeństwa i wymogami sanitarnymi, uroczystość zgromadziła wielką liczbę wiernych i osobistości oficjalnych. Byli wśród nich m.in. piąty prezydent kraju Petro Poroszenko i deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy.

W liturgii, sprawowanej po grecku i ukraińsku, wzięli udział wszyscy biskupi PKU, hierarchowie Patriarchatu Konstantynopolskiego, towarzyszący Bartłomiejowi, oraz księża PKU, przybyli z całego kraju. Oddzielną grupę stanowili kapelani wojskowi, ubrani w ciemnooliwkowe stroje, podczas gdy większość pozostałych duchownych miała na sobie złociste szaty liturgiczne.

W czasie liturgii patriarcha wymienił imiona zwierzchników wszystkich autokefalicznych Kościołów prawosławnych, łącznie z metropolitą Epifaniuszem i z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Jak wiadomo Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) zerwał 15 października 2018 łączność eucharystyczną z Konstantynopolem, gdy ten zapowiedział, że udzieli autokefalii prawosławiu na Ukrainie.

W czasie uroczystości rzecznik PKU abp Eustracjusz (Zoria) odczytał przesłanie głowy Kościoła, metropolity Epifaniusza z okazji obecnej wizyty Bartłomieja. Podkreślił w nim historyczny wymiar tej chwili, gdyż „po raz pierwszy patriarcha ekumeniczny – pierwszy wśród głów Kościołów – przybył na Ukrainę, do naszego Kościoła lokalnego już jak do autokefalicznego, dojrzałego, godnie samodzielnego Kościoła-córki”. W przesłaniu podkreślono, że gość ze Stambułu „swoją modlitwą i błogosławieństwem i tą liturgią soborową potwierdza i błogosławi nasze osiągnięcia, inspirując nas do samodzielnego budowania swego życia”.

W bezpośrednim przemówieniu metropolita zauważył, że w tym miejscu [Sofii Kijowskiej] w grudniu 2018 odbył się sobór zjednoczeniowy PKU. Jednocześnie wyraził żal, że w dzisiejszej liturgii nie wzięli udziału przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego [jako część RKP od prawie dwóch lat nie utrzymuje on żadnych kontaktów ani z Konstantynopolem, ani z PKU]. Epifaniusz podziękował również dostojnemu gościowi za to wszystko, co uczynił on dla jego Kościoła a na znak szczególnego szacunku wręczył Bartłomiejowi specjalnie stworzoną z tej okazji nagrodę – Wielki Krzyż Orderu św. Archanioła Michała, patrona Kijowa.

„Wielce Błogosławiony Metropolito Kijowski, Władyko Epifaniuszu, umiłowany narodzie ukraiński, jeszcze raz oznajmiam, że dziś Konstantynopolski Kościół-Matka, podobnie jak sam patriarcha, raduje się i cieszy z postępów Prawosławnego Kościoła Ukrainy” – powiedział, dziękując za słowa powitania i za odznaczenie Bartłomiej. Przekazał także Epifaniuszowi poświęcone krzyżmo.

Wczoraj w soborze katedralnym św. Michała o Złotych Wieżach obaj zwierzchnicy kościelni odprawili modlitwę dziękczynną (doksologię), wcześniej zaś złożyli kwiaty pod Murem Pamięci Poległych Obrońców Ukrainy i pod tablicą upamiętniającą ofiary Wielkiego Głodu z lat 1932-33. Zaraz po przylocie w piątek 20 sierpnia na lotnisku w podkijowskim Boryspolu patriarcha spotkał się z premierem Denhysem Szmyhalem, następnie z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim a wczoraj przyjął go w siedzibie Rady Najwyższej Ukrainy jej przewodniczący Dmytro Razumkow.

***

 Nie tylko na terenie Sofii Kijowskiej (Soboru Mądrości Bożej) sprawowano 22 sierpnia liturgię prawosławną pod gołym niebem. Również Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UP PM), nie uznający Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) i przeciwny przyjazdowi patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja na Ukrainę, odprawił liturgię na świeżym powietrzu, tyle że na placu przed Ławrą Kijowsko-Pieczerską. Obrzędom przewodniczył zwierzchnik tego Kościoła, metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry (taki sam tytuł nosi głowa PKU metropolita Epifaniusz).

Wraz ze swoim zwierzchnikiem liturgię sprawowało pięciu innych biskupów, w tym namiestnik Ławry, metropolita wyszhorodzki i czarnobylski Paweł, oraz miejscowi zakonnicy i zaproszeni goście.

W kazaniu główny celebrans wyjaśnił zebranym czytany w tym dniu fragment Ewangelii, mówiący o chodzeniu Pana Jezusa po wodzie i o apostole Piotrze, który chciał do Niego przyjść, też po wodzie, ale wskutek małej wiary zaczął tonąć. Mówca wezwał wiernych, aby niczego się nie bali: ani fal wzburzonego morza, ani trosk, ani czarnoksiężników.

W czasie liturgii modlono się o powstrzymanie pandemii koronawirusa oraz za lekarzy i o wyzdrowienie chorych. Jednocześnie nie wspomniano ani słowem o przebywającym w tym czasie w Kijowie patriarsze ekumenicznym Bartłomieju, którego przyjazd i pobyt UKP PM od początku zbojkotował.
kg (KAI/RISU) / Kijów