James Bond i Piotr Skarga w jednym

Katarzyna Jachimowicz

GN 7/2022 |

publikacja 17.02.2022 00:00

Losy Lauridsa Nielsena to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Był wybitnym jezuitą. Historia życia tego człowieka przyczyniła się do wprowadzenia zakazu wstępu jezuitów do jego rodzinnej Norwegii. Zakaz ten przetrwał do 1956 roku!

Panorama Sztokholmu, miasta, w którym Laurentius Nielsen działał na dworze króla Jana III. henryk przondziono /foto gość Panorama Sztokholmu, miasta, w którym Laurentius Nielsen działał na dworze króla Jana III.

Laurentius Nielsen (lub Nilssønn; łac. Laurentius Nicolai Norvegus) urodził się około 1538 roku. Pochodził z Tønsbergu na południu Norwegii. Dziś jest to stolica okręgu Vestfold i Telemark. Jego ojciec pochodził ze Szwecji, był bogatym kupcem. Do dziś zachował się obraz ufundowany przez niego dla kościoła Mariackiego w Tønsbergu.

Laurentius Nielsen urodził się tuż po wprowadzeniu w Norwegii luteranizmu jako oficjalnej religii państwowej. Kościół katolicki w Norwegii został wówczas zdelegalizowany. Powoli, lecz skutecznie następowała protestantyzacja kraju. Niemniej jednak w niektórych miejscach księża katoliccy nadal działali aktywnie.

Jednym z nich był Laurids Matssøn, proboszcz kościoła Mariackiego w Tønsbergu, który kultywował katolicką liturgię i katechezę. Miał on niewątpliwie duży wpływ na swego młodego imiennika.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.