Polscy luteranie upamiętnią w poniedziałek rocznicę Reformacji

PAP |

publikacja 30.10.2022 08:10

Pamiątkę Reformacji będą obchodzili w poniedziałek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Zabrzmi też hymn Kościoła "Warownym grodem jest nasz Bóg", którego autorem był Marcin Luter.

Polscy luteranie upamiętnią w poniedziałek rocznicę Reformacji Wikipedia/Lucas Cranach Starszy - gallerix.ru Portret Lutra, autorstwa Lucasa Cranacha starszego (1528)

Święto Reformacji, 31 października, jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim.

Rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że w poniedziałek W programie drugim TVP od godz. 17. transmitowane będzie nabożeństwo reformacyjne z kościoła św. Marcina w Krakowie. "Z kolei w programie drugim Polskiego Radia, o godz. 21. będzie emitowane nabożeństwo z kościoła Świętej Trójcy w Węgrowie" - wskazała. Parafie będą transmitowały nabożeństwa w internecie.

Przeczytaj:  Gdy nawraca niekatolik

W niektórych miejscowościach Śląska Cieszyńskiego, m.in. w Wiśle, organizowane jest jedno, centralne nabożeństwo dla wiernych wszystkich miejscowych parafii, podkreślające jedność Ciała, Ducha i Wiary wyrażanej w Miłości i Nadziei.

W niedzielę wieczorem młodzież spotka się podczas "Nocy z Lutrem", której organizatorem jest Centrum Misji i Ewangelizacji. "Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza tym razem do Ustronia. +Noc z Lutrem+ rozpocznie się o godz. 18. W programie zaplanowano wspólny śpiew i słuchanie słów ks. Marka Michalika" - powiedziała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

Rzecznik Kościoła przypomniała, że Pamiątka Reformacji wypada w tym roku w poniedziałek. "Warto pamiętać, że osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przysługuje tego dnia prawo zwolnienia od nauki lub pracy" - podkreśliła.

Ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz luterańskiej parafii w Wiśle Centrum przypomniał, że 31 października został ogłoszony oficjalnym dniem pamięci na mocy rozkazu elektora saskiego Jerzego II w 1667 r. Wówczas ujednolicono datę.

"Chociaż wcześniej w różnych kościołach narodowych obowiązywały różne daty upamiętnienia, na przykład w dniu narodzin i śmierci Lutra, to 31 października wkrótce stał się dniem Pamiątki Reformacji. Dziś to święto z różnymi wydarzeniami. Odbywają się uroczyste nabożeństwa w kościołach, koncerty, akademie" - powiedział.

Duchowny dodał, że w niektórych kościołach luterańskich podaje się tradycyjne tzw. bułeczki reformacyjne.

"To małe kwadratowe kieszonki z ciasta drożdżowego z odrobiną dżemu pośrodku, będące kulinarną pamiątką po róży Lutra, którą reformator zdobił niegdyś swoje pisma" - wskazał.

Ks. Waldemar Szajthauer powiedział, że w tym roku przypada 505. rocznica wystąpienia Lutra.

"Zgodnie z tradycją, zakonnik i profesor teologii w przeddzień Wszystkich Świętych przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Rozpowszechnił je, aby wywołać akademicką dyskusję na temat praktyki sprzedaży odpustów. Polemizował z panującym poglądem, że istnieje możliwość odkupienia się od grzechów. Zamiast wywołać akademicką dyskusje, zainicjował Reformację" - wskazał.

Rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska podkreśliła, że Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Jak zaznaczyła, przesłanie Reformacji streszcza się w kilku zasadach. Tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.

Intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. Pięć wieków temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X obłożył go ekskomuniką.

Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale też zapoczątkowały przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.

Ks. Waldemar Szajthauer podkreślił, że Pamiątka Reformacji "to przede wszystkim dziękczynienie za reformatorów Kościoła, którzy dali mu niezmienną Ewangelię, źródło wiary".

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich. Liczy ponad 60 tys. wiernych, z których ponad połowa mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków.