Warszawa: Ekumenicznie w Wesołej

kab

dodane 02.05.2011 15:21

Modlitwa, konferencje, świadectwa międzywyznaniowych małżeństw – to tylko niektóre z punktów sesji „Ekumenizm, ale dlaczego i jak?” organizowanej w dniach 28 – 29 maja przez Wspólnotę Chemin Neuf.

Warszawa: Ekumenicznie w Wesołej Logo wspólnoty Chemin Neuf

- Sesja ma na celu pomoc w pogłębieniu naszej chrześcijańskiej tożsamości poprzez konferencje, świadectwa, spotkania w grupach dzielenia, dyskusję panelową. Chcemy przybliżyć czym ekumenizm jest w praktyce i jak dziś wygląda dialog ekumeniczny  – mówi Zbigniew Słup, odpowiedzialny Wspólnoty Chemin Neuf w Polsce. – Spotkanie będzie też okazją do wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan, na która złożą się wspólne uwielbienie, nieszpory w intencji jedności, Eucharystia. Będzie też czas na modlitwę osobistą.

Gośćmi sesji będą: ks. Grzegorz Giemza – Dyrektor Centrum Ewangelizacji i Misji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, dr Marek Kita – z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Pastor Piotr Karaś – Dyrektor Chrześcijańskiej Misji Pomocy Ludziom Uzależnionym "Nowa Nadzieja" Jerzy Sorokowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Catherine Keller i Ks. dr Adam Strojny ze Wspólnoty Chemin Neuf.

Sesja odbędzie się w dniach 28-29 maja 2011 roku w Domu Rekolekcyjnym w Warszawie-Wesołej, ul. Ks. Piotra Skargi 2 (przy Parafii Opatrzności Bożej).

Wspólnota Chemin Neuf jest wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym, o szczególnym powołaniu do pracy na rzecz jedności między kościołami, jedności i pojednania osoby, małżeństwa i rodziny, między krajami i narodami, w Kościele.

W Polsce jest obecna od 1994 r. W 1998 r., dekretem ks. Biskupa K. Romaniuka, Wspólnocie zostało powierzone prowadzenie Domu Rekolekcyjnego w Wesołej przy parafii Opatrzności Bożej. W lutym 2005 r. Józef Kardynał Glemp Arcybiskup Metropolita Warszawski Prymas Polski, erygował Publiczne Stowarzyszenie Wiernych Wspólnota Chemin Neuf na terenie Archidiecezji Warszawskiej, a w czerwcu 2010 r. Abp Henryk Hoser SAC na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Obecnie Wspólnota jest międzynarodowa. Istnieje w ponad 60 krajach świata i jest mocno „zakorzeniona” w 25 z nich. Liczy dzisiaj ponad 1400 osób różnych narodowości. 

Szczegółowy program sesji „Ekumenizm, ale dlaczego i jak?” na następnej stronie

Sesja  „Ekumenizm, ale dlaczego i jak?” - plan spotkania

Sobota, 28 maja 2011

10.15 – Rozpoczęcie

10.30 – „Dlaczego ekumenizm? Perspektywa katolicka” (Ks. dr Adam Strojny)
„Luteranie i budowanie jedności” (Ks. Grzegorz Giemza)
„Luteranka we wspólnocie katolickiej” (Catherine Keller)

12.45 – Przerwa obiadowa 

14.15 – Wspólne uwielbienie
„Zielonoświątkowcy i dialog ekumeniczny” (Pastor Piotr Karaś)

15.30 – Modlitwa osobista

16.15 – Przerwa

16.45 – „Moje doświadczenie jedności Kościoła”. Spotkanie w grupach dzielenia.

17.30 – „Droga do jedności. Perspektywa Kościoła Prawosławnego” (Jerzy Sorokowski)

18.40 – Nieszpory w intencji jedności

19.30 – Kolacja

20.45 – Ekumeniczny Wieczór Modlitwy i Świadectwa

Niedziela, 29 maja 2011

7.45 – Modlitwa osobista

8.15 – Śniadanie

9.15 – Wspólne uwielbienie

9.30 – „Skoro tak blisko, to dlaczego nie razem? Spojrzenie na dialog między katolicyzmem a prawosławiem” (dr Marek Kita)

10.30 – „Małżeństwa mieszane czyli o budowaniu jedności na co dzień”. Świadectwa (Catherine i Dominique Keller, Wspólnota Chemin Neuf; Małgorzata i Jerzy Sorokowscy, Komunia Chemin Neuf)

11.10 – Przerwa 

11.40 – „Co z tą jednością?”. Dyskusja panelowa.

13.00 – Obiad

15.00 – Eucharystia i zakończenie

 

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wspólnoty Chemin Neuf:

-     E-mail: wspolnota@chemin-neuf.pl

-     Telefonicznie: 696 00 22 33

Ostateczny termin zgłoszeń upływa 25 maja 2011 roku.

Więcej na: www.chemin-neuf.pl