Książę dał dobry przykład

jad/Catholic Herald

publikacja 14.06.2011 12:16

Ślub księcia Williama i Caherin Middleton zaakcentował znaczenie małżeństwa - mówi abp Vincent Nichols, prymas Anglii i Walii

Książę dał dobry przykład Józef Wolny/Agencja GN W Wielkiej Brytanii coraz więcej osób decyduje się na życie w wolnych związkach, a nie w małżeństwie

Metropolita Westminster spotkał się z grupą ponad 500 par, które świętowały swoje jubileusze małżeńskie. W katedrze zebrali się małżonkowie z różnym stażem: od 10 do 60 lat. Zsumowany staż tych małżeństw wynosił ponad 18 tys. lat.

Abp Nichols zwrócił uwagę, że małżeństwo nie jest tylko umową zawieraną w kościele pomiędzy dwojgiem ludzi. Małżeństwo wynika z natury ludzkiej, a Kościół mu błogosławi. Podkreślił, że świadectwo świętujących małżonków jest niezwykle ważne w czasach, gdy w Wielkiej Brytanii drastycznie spada liczba zawieranych małżeństw. Wyniki są porażające. Na 1000 nieżonatych mężczyzn przypada ledwie 23 żonatych. Na 1000 niezamężnych kobiet - prawie 20 mężatek. To najgorszy wynik od końca XIX wieku.

Obecnie w Wielkiej Brytanii 57 proc. dzieci rodzi się poza małżeństwem - podaje gazeta Catholic Herald.

Arcybiskup Westminster zwrócił uwagę, że w czasach, kiedy spada znaczenie małżeństwa, a wiele osób decyduje się na życie w wolnych związkach, ważny był przykład księcia Williama i Catherin Middleton.