Prawosławne uroczystości Zesłania Ducha Świętego

PAP |

publikacja 24.06.2024 12:00

W białostockiej cerkwi Świętego Ducha, największej w kraju prawosławnej świątyni, odbyły się w poniedziałek uroczystości związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego, jednego z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym.

Ikona Zesłania Ducha Świętego z katedry Patriarchy Ekumenicznego w Stambule Andrzej Kerner /Foto Gość Ikona Zesłania Ducha Świętego z katedry Patriarchy Ekumenicznego w Stambule

Dzień Świętego Ducha to święto tej białostockiej parafii. Głównemu nabożeństwu przewodniczył biskup supraski Andrzej.

Jak podkreślił na antenie prawosławnego Radia Orthodoxia proboszcz tej parafii ks. Jerzy Boreczko, Święty Duch - trzecia osoba Świętej Trójcy - jest jak "wzburzone morze bijące o skały". "Stuka w nasze drzwi, wdziera się w nasze życie, pragnąc wypełnić pustkę naszych serc, pobudzić do życia zwłaszcza tych, którzy utracili sens tego życia. Przypomina o Bogu, o Chrystusie, jest więc początkiem życia wiecznego" - mówił duchowny. Podkreślił, że bez Świętego Ducha "jesteśmy martwi". "Martwy człowiek, martwa i Cerkiew" - dodał ks. Boreczko.

Zesłanie Ducha Świętego to ważna uroczystość także w sanktuarium w Krynoczce niedaleko Hajnówki (Podlaskie), w Puszczy Białowieskiej. Główne uroczystości odbędą się tam we wtorek.

Wyświęcona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku białostocka cerkiew Świętego Ducha to największa prawosławna świątynia w kraju. Ma ponad 2 tys. metrów kwadr. powierzchni użytkowej i może pomieścić łącznie 2,5 tys. wiernych. Z zewnątrz forma architektoniczna cerkwi przypomina płomienie, z których wyłaniają się ku niebu kopuły (jest ich pięć) i krzyż. Architektowi chodziło o odzwierciedlenie wezwania świątyni Świętego Ducha jako biblijnych języków ognia.

Cerkiew ma dwie świątynie - górną Świętego Ducha i dolną, w której jest ołtarz Matki Boskiej Nieoczekiwanej Radości. Ze względu na unikatową architekturę i rozmiary, cerkiew Świętego Ducha wzbudza zainteresowanie nie tylko prawosławnych i jest atrakcją turystyczną Białegostoku.

W 2012 r. wyświęcono przy niej dzwonnicę o wysokości ponad 70 metrów, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Dzwonnica architektonicznie nawiązuje do świątyni, przy której stoi. W budynkach parafii ma swoją siedzibę Radio Orthodoxia - pierwsza w kraju rozgłośnia radiowa polskiej Cerkwi, słyszalna w województwie podlaskim i nadająca też swój program przez internet.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk