PE w obronie chrześcijan

KAI |

publikacja 07.07.2011 18:59

Parlament Europejski przyjął rezolucję w obronie chrześcijan w Indonezji. W ciągu ostatnich sześciu lat odnotowano tam 430 napaści na kościoły. Przedmiotem ataków i dyskryminacji są także ahmadyjczycy, bahaiści i buddyści.

PE w obronie chrześcijan Henryk Przondziono/Agencja GN Europoseł Konrad Szymański

"Jest to kolejna rezolucja reagująca na rosnące zagrożenie dla wolności religijnej chrześcijan, w szczególności w krajach muzułmańskich. Nie możemy milczeć, ponieważ na naszych oczach sytuacja chrześcijan pogarsza się nawet w krajach do tej pory demokratycznych, jak Indonezja" – powiedział polski europoseł Konrad Szymański.

W przyjętej 7 lipca rezolucji Parlament Europejski wezwał ministra ds. religii i władze sądownicze tego południowoazjatyckiego kraju do zagwarantowania wdrożenia i egzekwowania zasady praworządności, a także do postawienia przed obliczem sprawiedliwości sprawców przemocy i winnych szerzenia nienawiści na tle religijnym.

Parlament wyraził zaniepokojenie z powodu podatnych na nadużycia rozporządzeń władz lokalnych dotyczących bluźnierstwa, herezji i zniesławienia na tle religijnym. Wezwał również władze Indonezji do uchylenia lub zmiany wspólnego dekretu ministerialnego z 2008 r. zakazującego rozpowszechniania muzułmańskich nauk ahmadyjczyków.

Jednocześnie europosłowie pochwalili wysiłki indonezyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, w tym również muzułmańskich, chrześcijańskich i świeckich ośrodków analitycznych, organizacji broniących praw człowieka i zwalczających postawy ekstremistyczne, na rzecz promowania pluralizmu, wolności religijnej, zgody religijnej i praw człowieka.

Z zadowoleniem przyjęto dochodzenie przeprowadzone w związku z tragicznymi w skutkach atakami na społeczność ahmadyjczyków na Jawie Zachodniej w lutym 2011 r., w związku z którymi zdymisjonowano regionalnych i prowincjonalnych szefów policji, przedstawiono zarzuty dziewięciu funkcjonariuszom za zaniedbanie obowiązków służbowych, a 14 innych osób postawiono przed sądem za popełnione zbrodnie. Parlament wezwał przy tym do niezależnego monitorowania procesów przeciwko oskarżonym, aby sprawiedliwości stało się zadość w stosunku do wszystkich zainteresowanych stron.

Na zakończenie eurodeputowani wezwali władze Indonezji do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zarzutów o łamanie praw człowieka przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz do wniesienia oskarżenia przeciwko osobom odpowiedzialnym, w tym również osobom ponoszącym odpowiedzialność hierarchiczną za takie czyny.