Komentarze 27
 • gosc
  22.09.2017 19:56
  Byłoby miło gdyby Środa, Hartmann, Seneszyn, Gretkowska itp itd wyprowadzili sie teraz do Luksemburga.
 • gut
  22.09.2017 20:25
  ≋Wierzę w reinkarnacje ideologii.
  ≈ Stanisław Jerzy Lec
 • Ewa
  22.09.2017 21:03
  Mieszkam w Luksemburgu. Miałam też okazję prowadzić kilka katechez w szkołach luksemburskich... Jednak uważam że czytając takie informacje przeciętny Polak jest przerażony ta sytuacja... A parafie zaczynają się organizować a przede wszystkim mamy wspaniałego biskupa. No i dotychczas wiele katechez w szkołach było na bardzo niskim poziomie. Jest szansa że te katechezy przy parafiach będą sensowniejsze. Wierzę że z tego kryzysu wyłoni się jakieś dobro. Póki co sama jako mama 4 dzieci katechizuje je w domu. Specjalnie w tym celu skończyłam kursy Katechezy Dobrego Pasterza. Nawiasem mówiąc wspaniała metoda uczenia religii zmierzająca do nawiązanie przez dziecko personalnej religii z Bogiem. I ufam że" bramy piekielne kościoła nie przemogą". On sam nas o tym zapewnił więc nie panikuje.... Wszystko jest pod Jego kontrola. Modlę się w intencji Kościoła w Luksemburgu
 • Gość
  22.09.2017 21:32
  Ale nie ma unijnego problemu ze zwolnieniem z dnia na dzień 160 osób z przyczyn ideologicznych? Komisji Europejskiej nie przeszkadza nierówne traktowanie nauczycieli?
 • Margo
  22.09.2017 22:11
  Czy tego chcemy w Polsce? czy ks abp Ryś to też miał na myśli? Czy idziemy inna drogą czy taką samą? bo jeśli już myślimy o przygotowaniu do bierzmowania, to najpierw Episkopat musi się zająć kompletnym programem zmian w składzie osobowym katechetów. Nie może pani katechetką, która jest osoba samotną opowiadać młodzieży o małżeństwie!
 • Bogusław
  23.09.2017 09:49
  Myślę, że jeśli chcemy być kościołem naprawdę chrześcijańskim, to powinniśmy zrobić to samo. To właśnie faryzeusze walczyli o wpływy polityczne i wchodzili na siłę do instytucji państwowych, a Chrystus temu się sprzeciwiał.
 • katolik
  23.09.2017 09:56
  Też jestem za przeniesieniem religii do parafii. Mam dziecko w 5 klasie i niestety , ale nauka religii w szkole nie ma nic wspólnego z żywą wiarą, to jest nauczanie regułek , bez jakiejkolwiek głębszej analizy. Nauka religii w szkole powinna być formą rekolekcji, opowiadania o Bogu, cudach, dzisiejszych świętych, a nie bezrefleksyjnym ocenianiem znajomości katechizmu i modlitw których dziecko i tak nie rozumie. Większość katechetów świeckich jak i księży wpadła w rutynę i to niestety nas gubi. Nie potrafią przekazać dzieciom żywej wiary.
  • Gość
   23.09.2017 10:16
   Katecheza w parafii powinna być OPRÓCZ zajęć w szkole, a nie zamiast i powinna być uzupełnieniem zajęć szkolnych.
   • JAWA25
    23.09.2017 10:47
    religia poza szkołą http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/47195,sondaz-polski-rodzice-nie-chca-lekcji-religii-w-szkole,id,t.html
  • >o<
   23.09.2017 11:05
   do "katolik" - Powinno się zacząć właśnie od nauczania regułek. Jak uczysz się matematyki to też wkuwasz tabliczkę mnożenia i wzory, jak uczysz się historii, to musisz zapamiętać daty, jak ortografii - to również pamięciowo musisz zapamiętać gdzie "u", a gdzie "ó". Katechizmu uczymy się tak samo. Potem, gdy dziecko dobrze pozna katechizm będzie pora na "głębszą analizę" i "formę rekolekcji".
   • Gość
    23.09.2017 18:20
    No i to jest generalnie problem polskiej szkoły, powinno się uczyć dzieci przede wszystkim myśleć, a nie tylko bezmyślnie regułki powtarzać. Potem kończy się to tym, że nikt się nad niczym nie zastanawia.
 • JAWA25
  23.09.2017 10:47
  napastliwy tytuł
 • abwin
  23.09.2017 11:24
  Kolejny krok sił walczących z Kościołem katolickim. Kościół katolicki w Luksemburgu ma nową szansę - nauczanie religii przez internet. Odpowiednie programy, filmy, wideo - internet daje niesamowite możliwości. Takie nauczanie na odległość jest praktykowane w wielu miejscach na świecie. Raz w miesiącu mogą być spotkania w wybranym miejscu.
 • Gość NZ
  23.09.2017 13:48
  Walka z nauczaniem religii katolickiej/chrześcijańskiej jest pierwszym i wystarczającym elementem ateizacji. Bez nauczania nie ma wiary. Wiara pozbawiona nauczania i wiedzy religijnej spada do poziomu tylko zabobonu. I o to wojującym ateistom chodzi.
 • Inny gość
  23.09.2017 14:54
  Wiara jako nauka uważana jest przez maksymalnie 17,8% populacji ludności. Tyle żyje katolików na świecie. Nie ma drugiego takiego przedmiotu w szkołach. Pozostałe przedmioty przedstawiają wiedzę naukową. Z tezami głoszonymi przez naukę większość znawców przedmiotu się zgadza. Teologi i lekcje religii tylko "chciały być naukowe". Nigdy nimi nie będą. Wyrzucić ze szkoły!
 • CYnick
  24.09.2017 16:00
  ...Teraz wszystkim muszą zająć się parafie. Będzie to o tyle trudne, że ich liczba została ostatnio radykalnie zmniejszona z 280 do zaledwie 33. Dodatkowy ciężar spadnie też na rodziców... Rozumiem, że to Kościół po trzęsieniu ziemi, tzn. jest świetnie. Okazja do sprawdzenia się, czyli komu w ogóle na czymś zależy. Utrzymywanie religii w szkołach byłoby niczym pudrowanie sy...a. A tak, jest okazja do refleksji. Pomysłów jest kilka. Bogactwo Kościołowi zawsze szkodziło. Można zaprosić polskich księży (?) i zrobić zrzutę na niezależną katechizację. Oni tam nieprzeciętnie zarabiają. Ostatnią rzeczą, której im potrzeba jest histeria w mediach katolickich...
 • Św.
  24.09.2017 17:15
  Bardzo dobrze uczyniono.
 • znawca religii
  22.02.2018 06:22
  Świetnie. I tak powinno być. Wszelkie religie nich sobie będą, ale każda u siebie. Moim zdaniem, religie w oświacie, to HAŃBA dla oświaty, ponieważ są to religie BAŁWOCHWALCZE i posługują się FAŁSZEM i KŁAMSTWEM.
 • inti
  07.07.2018 12:00
  Beznadziejna decyzja, bo nie wolno zapominać, że chrześcijaństwo to jeden z fundamentów kultury europejskiej, czy tego lewactwo chce czy nie.
  Niżej jest argument, że "pozostałe przedmioty w szkole przedstawiają wiedzę naukową" - chyba nie doczytałeś artykułu. Religię zastąpią jakąś wiedzą o wartościach-to NIE jest żadna wiedza naukowa, więc wg Twojego rozumowania powinni i to wykluczyć ze szkół. Poza tym-gdzie jest zapisane, że szkoła ma prowadzić zajęcia tylko w oparciu o takie kryterium? Szkoła ma uczyć dzieci samodzielnego myślenia, a nie bezrefleksyjnie wbijać im do głowy tony wiedzy. A religia odgrywa we współczesnym świecie tak wielką rolę, że nie można tego po prostu zignorować. Dzieci będą wychodzić ze szkół bez właściwej wiedzy, żeby ten świat zrozumieć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...