• Piotr
    24.05.2018 13:35
    Dziękuję i proszę o więcej takich publicznych wystąpień hierarchów Kościoła. Nasi biskupi jak zwykle milczą. Boją się wychylić. Są zachowawczy. Jakże w naszym episkopacie brakuje przywództwa, jak za czasów prymasów Hlonda i Wyszyńskiego. Panie Jezu, daj nam odważnych i mądrych biskupów!
  • Radek
    24.05.2018 13:39
    Od kilku mszy obserwuje że żyje w "świętym społeczeństwie" 2/3 ludzi chodzi do komunii, szczególnie emeryci. Ale jak idę do spowiedzi w 1 piątek miesiąca to kolejek prawie nie ma.Czyli albo ludzie nie grzeszą i wszyscy są święci poza mną i nie łapią grzechu mimo że Jan Paweł II spowiadał się co tydzień...Mimo, że czuje się głupio to jestem twardy i wolę rzadziej chodzić do komunii, ale po spowiedzi niż udawać że nie mam grzechu i robić to prawdopod. na pokaz. W Krajach protestanckich podobno każdy już idzie do komunii- 100% wiernych. Super nie? a Wy jakie macie odczucie w tym temacie?
    • Rydzo
      24.05.2018 14:01
      Nie każdy spowiada się w konfesjonale podczas mszy. Ja np. mam spowiednika stałego i spowiadam się częściej niż raz w miesiącu, bo chcę móc uczestniczyć w komunii jak najczęściej (poza tym jest jeszcze spowiedź powszechna), a także czerpać z łask sakramentu.
    • ludź
      24.05.2018 17:44
      1.Radkowi przypominam, że nie tylko w pierwsze piątki odbywa się na tej planecie spowiedź. Ja chodzę np.wcześnie rano przed pracą, wtedy nie ma prawie ludzi i idzie się z marszu. W pierwszych piątkach nie uczestniczę, bo pracuję do 18, jak normalny człowiek. 2.Radek bez sensu wysnuwa wniosek o chodzeniu do Komunii św.na pokaz, bo niby przed kim miałby to być pokaz i co to za nobilitacja. 3.Jeśli się nie ma grzechu ciężkiego, to można przystępować do Komunii. Bycie w stanie laski uświęcającej jest normalnym stanem każdego katolika i nie jest jakimś wyczynem. Słowem straszny miszmasz w wypowiedzi Radka i niezdrowe zainteresowanie stanem ludzkich sumień.
  • wujek_Olek
    24.05.2018 13:48
    wujek_Olek
    Abp ma rację. Protestantyzm był teologiczną pomyłką (sola scriptura, sola fide, sola gratia), udało sie go tylko przy pomocy władców ludziom narzucić, którzy przejęli mienie kościoła i władzę nad nim. Protestantyzm, jak najbardziej Pismo Święte w lokalnym języku miały ludzi przybliżyć do Boga - w czasach gdzie to głoszono, ci którzy czytać umieli, znali i łacinę. Mamy 500 lat doświadczenia. Najmniej pozostałości Chrześcijaństwa jest w państwach protestanckich. Potrzebna ewangelizacja i ortodoksja. Po czynach nas poznacie.
  • śwjacenty
    25.05.2018 15:10
    "Protestantyzm był teologiczną pomyłką (sola scriptura, sola fide, sola gratia)" Może raczej teologiczną pomyłką było zrównanie ludzkich ustaw z natchnionym Słowem, albo przyznanie uczynkom zbawczego działania ?
  • śwjacenty
    25.05.2018 15:12
    "Protestantyzm, jak najbardziej Pismo Święte w lokalnym języku miały ludzi przybliżyć do Boga - w czasach gdzie to głoszono, ci którzy czytać umieli, znali i łacinę". A w ogóle to o co tu chodzi ?
Dyskusja zakończona.