Papież będzie się modlić z prymasem anglikanów

Benedykt XVI odwiedzi 10 marca kościół św. Grzegorza Wielkiego na rzymskim wzgórzu Celio

Wraz z nim uda się tam prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Rowan Williams, który przybędzie z wizytą do Rzymu i przed południem tego samego dnia zostanie przyjęty przez Ojca Świętego na Watykanie.

Ekumeniczne spotkanie na Monte Celio wpisuje się w obchody tysiąclecia założenia w 1012 r. przez św. Romualda eremu w Camaldoli koło Arezzo w środkowych Włoszech, od którego bierze nazwę Zakon Kamedułów. Jest to gałąź benedyktynów, która sprawuje pieczę nad tą rzymską bazyliką. Papież przewodniczyć będzie pierwszym nieszporom obchodzonej tam uroczystości upamiętniającej śmierć św. Grzegorza. Na zakończenie nieszporów przejdzie wraz z arcybiskupem Canterbury do bocznej kaplicy pod wezwaniem tego świętego z ołtarzem, przy którym sprawował on Eucharystię, gdzie zapalą lampę. Umieszczony tam też zostanie kamienny krzyż celtycki, dar anglikańskiego prymasa.

Kościół św. Grzegorza Wielkiego wiąże się z dziejami chrześcijaństwa w Anglii. To ten właśnie papież pod koniec VI wieku, w 596 r., wysłał z opactwa św. Andrzeja na wzgórzu Celio z misją do Anglosasów 40 mnichów benedyktyńskich, w tym Augustyna, który został później ich pierwszym arcybiskupem. Dziś zarówno katolicy, jak anglikanie czczą go jako świętego. Nazywany jest Augustynem z Canterbury. Anglikanie odwiedzający Rzym często pielgrzymują do bazyliki św. Grzegorza. Z dwoma poprzednimi prymasami Wspólnoty Anglikańskiej spotkał się tam Jan Paweł II: w 1989 r. z Robertem Runciem, a siedem lat później, w 1996 r., z George’em Careyem. Sobotnia wizyta Benedykta XVI i Rowana Williamsa będzie już trzecim w historii spotkaniem Papieża i arcybiskupa Canterbury w tym miejscu.

Abp Williams powróci jeszcze na wzgórze Celio 11 marca, by wziąć udział w konferencji o życiu monastycznym i ekumenizmie. Mówić będzie na temat: „Cnoty monastyczne a ekumeniczne nadzieje”. Ponadto podczas swej wizyty we Włoszech prymas anglikański odwiedzi opactwo benedyktyńskie na Monte Cassino.

«« | « | 1 | » | »»