Modlitwa o pokój

O pokój na Bliskim Wschodzie modlili się uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych w Brukseli. Ostatni dzień roku upłynął im na modlitwie, dzieleniu się w małych grupach oraz odwiedzinach instytucji europejskich – mówi z Brukseli brat Marek.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu brat Marek ze wspólnoty w Taizé, wieczorna modlitwa 30 grudnia zgromadziła już wszystkich uczestników w trzech wielkich halach na terenie Brussels Expo. „W jednej z hal było wielu gości, przede wszystkim kard. Godfried Danneels oraz królowa Fabiola, którą mieszkańcy Belgii bardzo kochają – powiedział brat Marek. – Brat Alois rozpoczął modlitwę zachętą, by pamiętać tego dnia w szczególności o Bliskim Wschodzie. Modliliśmy się więc o pokój w tym tak doświadczanym regionie świata”. Potem głos zabrał kard. Danneels. Młodym ludziom powiedział, że Bóg patrzy i raduje się, widząc tę żywą przypowieść o nowej ludzkiej rodzinie, którą tutaj tworzą. „Bóg dziś wieczorem uśmiecha się do nas, daje nam światło rozumu, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym. Ale daje nam także światło wiary – kontynuował kardynał. – A w tych trudnych czasach najbardziej potrzeba nam nadziei. Nie jest ona tylko wrodzonym optymizmem, chodzi o Bożą nadzieję, opierającą się na obietnicach, których gwarantem jest sam Bóg”. Hierarcha zwrócił uwagę, że Bóg daje nam także serce, byśmy kochali. Nie wystarczy widzieć jasno dzięki wierze i żyć tylko nadzieją, potrzebujemy także ciepła miłości.

31 grudnia atmosfera w Brukseli była bardzo spokojna. „Rano na ulicach właściwie nikogo nie było, bo w godzinach przedpołudniowych młodzi spędzali czas w parafiach, w których są goszczeni” – powiedział brat Marek. Najpierw była wspólna modlitwa, potem spotkania w małych grupach. Od południa zaczęły zapełniać się tereny wystawowe Expo, gdzie miał miejsce wspólny posiłek. „Robi to ogromne wrażenie. Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi staje w kolejce i spokojnie czeka, śpiewając i radując się, by móc wejść do jednej z ogromnych hal, która jest zamieniona na naszą stołówkę. Tam w kilkunastu rzędach dystrybucji otrzymują posiłek. W sąsiedniej hali siadają i jedzą w prostych, pielgrzymkowych warunkach, ale z radością” – zwrócił uwagę polski kapłan we wspólnocie z Taizé. Tuż po obiedzie odbyła się modlitwa.

Popołudnie zarezerwowane było na spotkania tematyczne. 30 grudnia była oblegana siedziba Unii Europejskiej. W środę, 31 grudnia, młodzi mogli jeszcze raz, w siedzibie Komisji Europejskiej, spotkać się z europosłami, którzy specjalnie przyjechali na tę okazję, by przedstawić swoje oczekiwania wobec młodych i wysłuchać ich oczekiwań wobec instytucji europejskich. „Spotkań tematycznych jest bardzo wiele – zauważył brat Marek. – Młodzi mogą wybrać między tematami dotyczącymi duchowości, zaangażowania społecznego i politycznego czy posłuchać rówieśników z innych krajów i kontynentów, którzy dzielą się i przedstawiają swoje kultury, muzykę i tańce. Te spotkania odbywają się przede wszystkim w halach”.

Na środowy wieczór zaplanowano m.in. spotkanie wszystkich polskich uczestników w hali nr 11. „Będą z nami także: abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Wojciech Polak z Gniezna oraz bp Kazimierz Gurda z Kielc. Oczekujemy na to wieczorne spotkanie w szczególny sposób” – powiedział Polski kapłan we wspólnocie z Taizé.

«« | « | 1 | » | »»