– Takie spotkania są okazją do zacieśniania więzi między mieszkańcami naszego miasta należącymi do różnych Kościołów – tłumaczy ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego.
Już po raz trzeci Oddział Koszaliński Polskiej Rady Ekumenicznej zorganizował Ekumeniczne Spotkanie Opłatkowe. Rozpoczęło się od krótkiego nabożeństwa prawosławnego, a po jego zakończeniu przyszedł czas na wręczenie wyróżnienia ekumenicznego. W tym roku nagrodzono ks. prałata dr. Kazimierza Bednarskiego, proboszcza koszalińskiej parafii rzymskokatolickiej pw. Ducha Świętego. W swojej ponad 30-let-niej posłudze był zawsze otwarty na współpracę ekumeniczną, potrafił dostrzec i wspierać rolę posłannictwa Kościołów w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym mieszkańców Koszalina.
– Wyróżnienie ma być zachęta i inspiracją do dalszej aktywności na polu ekumenii, która pozwala na spotkania ludzi różnych poglądów, wyznań, tradycji, a także różnych narodowości i kultur, czego nigdy nie zabrakło nam w towarzystwie tegorocznego nominowanego – dodaje ks. Sebastian.
Sam nagrodzony przyznaje, że miłości do Boga i bliźniego uczył się w różnych Kościołach. – Do cerkwi prawosławnej chodziłem, żeby posłuchać, jak śpiewają, a od protestantów wyniosłem maksymę przypominającą o pomocy potrzebującym – wspomina ks. Kazimierz Bednarski. Dla duszpasterza nigdy nie istniały bariery między Kościołami. Kiedy wiele lat temu biskup Ignacy Jeż zapytał, pod jakim wezwaniem powinien powstać nowo budujący się kościół, ks. Bednarski odpowiedział, że Ducha Świętego, bo On jest obecny w każdym Kościele chrześcijańskim. – Była to jedna z dróg otwarcia się na ekumenizm, który jest jedyną słuszną drogą ludzi wierzących, bo przecież niebo jest jedno – dodaje ks. prałat.
Dla Emilii Bauer z Kościoła ewangelicko-augsburskiego spotkania w Centrum Luterańskim są sposobem na otwarcie się na inne wyznania. – Modlimy się do jednego Boga i nie powinno być między nami barier, ale musimy współpracować i pomagać sobie – mówi z uśmiechem. Do tej pory wyróżnienia ekumeniczne otrzymali Mirosław Mikietyński, prezydent Koszalina, oraz Anna Rawska, redaktor Radia Koszalin.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.