Niech wasze rozważania i modlitwy będą owocne i przyniosą światu więcej nadziei i więcej światła.
Drogi Bracie Przeorze, drodzy Bracia i wszyscy zgromadzeni w imię Jezusa Chrystusa,
„Taizé” – już samo to słowo napełnia mnie wewnętrzną radością. Taizé, bracia ze Wspólnoty, młodzi i mniej młodzi ludzie, religie chrześcijańskie różnych wyznań, wszyscy oni, każdy z nich niesie swoją obecnością jakąś część nadziei ludzkości będącej ciągle w drodze.
Tematy rozważań, które Brat wybrał, Bracie Przeorze, dla tego 33 spotkania są piękne i znaczące, podobnie jak ta cyfra 33, symboliczna, jak była nią zawsze, w świecie, który potrzebuje punktów oparcia i języka wykraczającego poza codzienność.
Mówiąc o radości i współczującej miłości odwołuje się Brat do „walki z biedą, która jest walką o sprawiedliwość”. Chciałbym, żeby Brat wiedział, że chcieliśmy w Unii Europejskiej tej walce poświęcić szczególną uwagę ogłaszając rok 2010 „Rokiem walki z biedą i wykluczeniem społecznym”. Miałem okazję rozmawiać na ten temat z kościelnymi zwierzchnikami podczas spotkania 19 lipca tego roku, byli na nim również Przewodniczący Komisji i Parlamentu Europejskiego.
Mówi Brat również o przebaczeniu. Pisarz belgijski, Maurice Maeterlinck pisał o tym: „Jeśli ktoś cię zdradzi, to nie zdrada jest istotna, ale przebaczenie, które ona budzi w twojej duszy, i mniej lub bardziej ogólna, mniej lub bardziej rozwinięta, mniej lub bardziej przemyślana natura tego przebaczenia, która skieruje twoją egzystencję w łagodniejszą i jaśniejszą stronę przeznaczenia i będziesz widział lepiej niż wtedy, gdyby dochowano ci wierności”.
Przebaczenie, ten akt przede wszystkim bezinteresowny, jest dla mnie aktem w najwyższym stopniu chrześcijańskim, powiedziałbym nawet, z samej istoty chrześcijańskim. Przebaczenie, które nie jest tym samym, co zapomnienie, ale jest aktem miłości i zaufania. Zaufania, które jest dzieleniem się wiarą z wami, z wami poprzez kogoś Innego, z Innym pisanym przez duże „I”, z Tym, kto kieruje naszym życiem i naszymi działaniami. I to wszystko, żebyśmy byli bardziej szczęśliwi.
Niech wasze rozważania i modlitwy będą owocne i przyniosą światu więcej nadziei i więcej światła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.