Pas Maryi nawiedza Rosję

Już ponad 70 tys. wiernych pokłoniło się przed Pasem Matki Bożej, który od sobotniego popołudnia wystawiony jest na widok publiczny w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.

Pas Bogarodzicy to jedna z największych relikwii w świecie prawosławnym. Na co dzień jest przechowywany w monastyrze Watopedi na górze Athos, w Grecji. Święty Pas nigdy dotąd nie opuszczał granic Grecji. Prawosławni wierzą, że relikwia ma szczególną łaskę w leczeniu bezpłodności u kobiet i cierpiących na raka.

Aby pokłonić się przed Pasem Matki Bożej, wierni czekają w długiej kolejce. Stoją w niej po kilkanaście godzin. Do stolicy przyjeżdżają praktycznie ze wszystkich zakątków Rosji.

W niedzielę wierni nie tylko adorowali relikwię, ale także składali życzenia obchodzącemu w tym dniu 65. urodziny zwierzchnikowi rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyrylowi.

Z życzeniami do patriarchy Moskwy i Wszechrusi przyjechali też zwierzchnicy kilku innych Cerkwi prawosławnych, w tym głowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa oraz głowa Gruzińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, katolikos Ilija II. Zagraniczni hierarchowie koncelebrowali z patriarchą Cyrylem uroczystą liturgię w Soborze Chrystusa Zbawiciela.

Podczas nabożeństwa zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej zasłabł. Jego sekretarz prasowy Władimir Wigiliański przekazał, że Cyryl "poczuł niedomaganie, jednak nic strasznego się nie stało". Wszelako patriarcha musiał zrezygnować z wygłoszenia mowy dziękczynnej do wiernych.

Wigiliański poinformował też, że po liturgii Cyryl uczestniczył w przyjęciu urodzinowym, wydanym w salach recepcyjnych w podziemiach Soboru Chrystusa Zbawiciela.

Moskwa jest ostatnim etapem trwającej od 20 października peregrynacji Świętego Pasa po Rosji. Relikwię wystawiano już na widok publiczny w Petersburgu, Jekaterynburgu, Norylsku, Władywostoku, Krasnojarsku, Tiumeniu, Niżnim Nowogrodzie, Diwiejewie, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem, Stawropolu i Kaliningradzie. Wszędzie adorowały ją dziesiątki tysięcy wiernych.

Jak głosi prawosławny przekaz, Święty Pas wykonała Matka Boża, używając do tego sierści wielbłądziej. Na krótko przed Wniebowzięciem Najświętsza Maryja Panna podarowała pas dwóm pobożnym wdowom w Jerozolimie. To tam go początkowo przechowywano, przekazując z pokolenia na pokolenie.

Na przełomie IV i V wieku Pas Matki Bożej sprowadzono do Konstantynopola. W X wieku pocięto go na kilka części. Trafiły one później do Bułgarii, Gruzji i na Cypr. W XIV wieku jedną z części otrzymał monastyr Watopedi.

Kobiety nie mają wstępu na górę Athos. Dlatego w kolejce do Soboru Chrystusa Zbawiciela dominują właśnie kobiety, dla których jest to wyjątkowa okazja, aby chociaż przez chwilę pomodlić się przed Pasem Bogarodzicy.

W Moskwie relikwia będzie eksponowana do 27 listopada.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • miniofilka
  22.11.2011 14:00
  pogaństwo w czystej postaci
  poganie też czcili figurki, przedmioty otaczając je boską czcią
  Maryja jest Matką Bozą, ale nie jest żadną pośredniczką, bo jedynym pośrednikiem jest Jezus Chrystus Maryja i nie ma mocy uzdrawiania.
 • Torquemada
  23.11.2011 02:04
  U nas wieksza popularnoscia ciesza sie ampulki,podobno w Chinach rusza masowa produkcja kopii cudownych ampulek,ktore podobnie jak kopie cudownych obrazow beda mialy moc uzdrawiania i czynienia cudow...ale ze zwalnianiem lekarzy ze szpitali jednak powinnismy sie wstrzymac.Moim zdaniem adoracja obrazow,ampulek,czy klanianie sie jakims pasom to czysta forma balwochwalstwa.Napisane jest -"Panu BOGU swemu poklon oddawac bedziesz..."
 • damionus
  27.11.2011 12:41
  fajnie się na to patrzy z daleka, bo to folklor. ale żeby prawdziwie czcić przedmiot? to już przesada. pewnie nawet nie jest prawdziwy jak większość cudownych relikwii. przecież to bałwochwalstwo...
 • mateusz
  01.02.2017 15:18
  Pan Bóg wielkie rzeczy uczynił Maryji ją błogosławić będą wszystkie pokolenia tak pisze w ewangelii łukasza .i przez nią pszyszedł na świat .ona przez swe wstawiennictwo uprasza ludziom Boże łaski i uczy by czynili wszystko to co Syn jej powie . więc dla czego heretycy mówią o pogaństwie i bałwochwalstwie jak można głosić takie fałszywe nauki. lepiej zamilknijcie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.