Pas Maryi nawiedza Rosję

Już ponad 70 tys. wiernych pokłoniło się przed Pasem Matki Bożej, który od sobotniego popołudnia wystawiony jest na widok publiczny w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.

Pas Bogarodzicy to jedna z największych relikwii w świecie prawosławnym. Na co dzień jest przechowywany w monastyrze Watopedi na górze Athos, w Grecji. Święty Pas nigdy dotąd nie opuszczał granic Grecji. Prawosławni wierzą, że relikwia ma szczególną łaskę w leczeniu bezpłodności u kobiet i cierpiących na raka.

Aby pokłonić się przed Pasem Matki Bożej, wierni czekają w długiej kolejce. Stoją w niej po kilkanaście godzin. Do stolicy przyjeżdżają praktycznie ze wszystkich zakątków Rosji.

W niedzielę wierni nie tylko adorowali relikwię, ale także składali życzenia obchodzącemu w tym dniu 65. urodziny zwierzchnikowi rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyrylowi.

Z życzeniami do patriarchy Moskwy i Wszechrusi przyjechali też zwierzchnicy kilku innych Cerkwi prawosławnych, w tym głowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa oraz głowa Gruzińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, katolikos Ilija II. Zagraniczni hierarchowie koncelebrowali z patriarchą Cyrylem uroczystą liturgię w Soborze Chrystusa Zbawiciela.

Podczas nabożeństwa zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej zasłabł. Jego sekretarz prasowy Władimir Wigiliański przekazał, że Cyryl "poczuł niedomaganie, jednak nic strasznego się nie stało". Wszelako patriarcha musiał zrezygnować z wygłoszenia mowy dziękczynnej do wiernych.

Wigiliański poinformował też, że po liturgii Cyryl uczestniczył w przyjęciu urodzinowym, wydanym w salach recepcyjnych w podziemiach Soboru Chrystusa Zbawiciela.

Moskwa jest ostatnim etapem trwającej od 20 października peregrynacji Świętego Pasa po Rosji. Relikwię wystawiano już na widok publiczny w Petersburgu, Jekaterynburgu, Norylsku, Władywostoku, Krasnojarsku, Tiumeniu, Niżnim Nowogrodzie, Diwiejewie, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem, Stawropolu i Kaliningradzie. Wszędzie adorowały ją dziesiątki tysięcy wiernych.

Jak głosi prawosławny przekaz, Święty Pas wykonała Matka Boża, używając do tego sierści wielbłądziej. Na krótko przed Wniebowzięciem Najświętsza Maryja Panna podarowała pas dwóm pobożnym wdowom w Jerozolimie. To tam go początkowo przechowywano, przekazując z pokolenia na pokolenie.

Na przełomie IV i V wieku Pas Matki Bożej sprowadzono do Konstantynopola. W X wieku pocięto go na kilka części. Trafiły one później do Bułgarii, Gruzji i na Cypr. W XIV wieku jedną z części otrzymał monastyr Watopedi.

Kobiety nie mają wstępu na górę Athos. Dlatego w kolejce do Soboru Chrystusa Zbawiciela dominują właśnie kobiety, dla których jest to wyjątkowa okazja, aby chociaż przez chwilę pomodlić się przed Pasem Bogarodzicy.

W Moskwie relikwia będzie eksponowana do 27 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama