Chrystos Woskres, Chrystus zmartwychwstał! – tak witają się w okresie wielkanocnym grekokatolicy i prawosławni. W tym roku świętują tydzień po rzymskich katolikach.
Beata Stankiewicz/GN
U sąsiadów grekokatolików
W ich koszyczkach królują przepięknie zdobione pisanki, których wzory mają bogatą symbolikę
Zmartwychwstanie Pańskie jest największym świętem także w Kościołach greckokatolickim i prawosławnym – mówi ks. Arkadiusz Trochanowski, proboszcz parafii greckokatolickich w Wałczu i Szczecinku. – Jest nazywane Świętem Świąt i Uroczystością Uroczystości. Misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa jest przeżywane w szeroko rozbudowanej liturgii. W Wielki Czwartek wieczorem w cerkwiach odprawiane jest nabożeństwo Męki Pańskiej. Czytanych jest wówczas 12 fragmentów z Ewangelii. W Wielki Piątek odprawiane jest nabożeństwo nieszporów z wystawieniem płaszczanicy (ikony przedstawiającej Chrystusa złożonego do grobu). Po tym nabożeństwie wierni ją adorują – wyjaśnia.
W czterech językach
Z soboty na niedzielę w cerkwiach odprawiane są świąteczne nabożeństwa. Najpierw jest procesja dookoła świątyni z ikoną przedstawiającą Zmartwychwstanie Chrystusa. Z kolei na zakończenie procesji na drzwiach wejściowych kapłan robi trzy razy znak krzyża, po czym celebrans i zgromadzeni wchodzą do środka. Następnie rozpoczyna się Jutrznia Paschalna oraz świąteczna liturgia. W czasie nabożeństwa kapłan z wiernymi powtarzają: „Chrystos Woskres”. W czasie liturgii Ewangelia według św. Jana jest czytana w kilku językach, najczęściej w greckim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim oraz ukraińskim. Na zakończenie odbywa się poświęcenie pokarmów, którymi wierni będą się dzielić w czasie świątecznego śniadania. Kapłan święci też chleb – Artos, który zostanie rozdany wiernym w następną niedzielę po liturgii. Uroczystość kończy się trzykrotnym wezwaniem „Chrystos Woskres”.
Symboliczna święconka
Koszyk ze święconką kiedyś był duży – szynka, kiełbasa, chrzan, masło... teraz jest raczej symboliczny. Tak, jak i u rzymskich katolików, wszystko, co w koszyczku się znajduje, ma swoje znaczenie. Wędlina ma zapewnić zdrowie i dostatek całej rodzinie. Chleb-pascha (paska) to znak przemiany, jaka dokonała się podczas Wielkiego Czwartku. Sól, która ma właściwości oczyszczające, to symbol zachowania od zepsucia, ma moc odstraszania zła. Chrzan symbolizuje gorzkość Męki Jezusa, która w Dzień Zmartwychwstania zmieniła się w radość. Zielone gałązki barwinka, bukszpanu lub bazie to nawiązanie do wiosny, budzącej się do życia przyrody. Najbardziej malowniczym elementem święconki są oczywiście kraszanki, będące symbolem triumfu nad śmiercią, płodności i odradzającego się życia.
Pisankowy kalejdoskop
Właśnie bogactwo kolorów i wzorów pisanek, kraszanek, oklejanek, drapanek to nieodzowny motyw tych świąt, jako że zdobienie jajek to dawna tradycja znana i w Polsce, i na Ukrainie. Technik zdobienia jest wiele: jednobarwne kraszanki zyskują kolor przez zanurzenie w barwiących wyciągach z roślin, drapanki mają ornament wyskrobywany ostrym narzędziem na ciemnym zazwyczaj tle. Dla Ukrainy najbardziej charakterystyczne są jednak pisanki właściwe, pisane woskiem. Tak jak i w Polsce, dla każdego regionu Ukrainy wzory i kolory są specyficzne: na przykład na Podolu pisanki mają spokojne kolory – czarny, czerwony, biały, fiolet, ochra – i wzory geometryczne: trójkąty tworzące rozety lub pokrywające całą powierzchnię jajka, tzw. „kłynci”. W regionie Kiowa pisanki są wielobarwne i bogato dekorowane, mają białe, czerwone, żółte lub jasnozielone tło oraz dwu- lub trójbarwny wzór roślinny albo geometryczny. Na Przykarpaciu pisankowe wzory są niezwykle efektowne, drobne i skomplikowane, geometryczne, wielobarwne (biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, czarny), pojawiają się też zarysy cerkwi i kontury zwierząt. Huculskie pisanki mają najbardziej zagęszczony, drobniutki ornament. Łemkowie tworzą zaś pisanki dwubarwne z jasnym, często białym wzorem na ciemnym tle.
Krzyżyk, trójkąt, trójnóg
Każdy z symboli pisanych na barwnych skorupkach ma podobne znaczenie, niezależnie od regionu: romb to symbol płodności; trójząb (tryzub), oznacza „drzewo życia”, symbol bardzo popularny w sztuce Rusi Kijowskiej – był to herb książąt Rurykowiczów. Koło to krąg odradzania się życia, nieśmiertelność i życie wieczne. Krzyżyk (chrestyk) symbolizuje cztery strony świata, cztery pory roku, jest świętym znakiem odkupienia. Trójkąt – symbol Boskiej Trójcy, ognia, nieśmiertelności, a także siły ojcowskiej i macierzyńskiej. Trójróg (triryh) to symbol ładu i porządku. Pojawia się też bezkinecznyk – złożony z falistych linii, a symbolizujący ożywczą wodę i wieczność. Na niektórych pisankach są też litery układające się w napis „Chrystos Woskres”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.