Irak: Apel o pojednanie chrześcijan

Do jedności zachęcił chrześcijan Iraku tamtejszy nuncjusz apostolski.

Przed ponad tygodniem abp Giorgio Lingua odwiedził Mosul, Irbil i kilka mniejszych miejscowości na północy kraju. Spotykał się zarówno z katolikami różnych obrządków, jak i przedstawicielami Kościołów niekatolickich. W Mosulu wraz z tamtejszym arcybiskupem obrządku chaldejskiego odwiedził biskupa syryjskoprawosławnego, po czym odbył spotkania z katolickimi wspólnotami zakonnymi i licznie zgromadzonymi wiernymi. W wiosce Telkeif nuncjusz złożył wizytę wspólnocie Asyryjskiego Kościoła Wschodu, a potem uczestniczył w otwarciu ośrodka liturgicznego chaldejskiego zgromadzenia Córek Serca Jezusowego. W klasztorze redemptorystów w Alqosh spotkał się z grupą księży katolickich.

Na wszystkich spotkaniach na północy Iraku abp Lingua apelował o jedność zarówno katolików, jak chrześcijan różnych wyznań. Księży zachęcał do pełnego pojednania z własnymi biskupami, jak też do stawania się narzędziami jedności wewnątrz własnych wspólnot i w wymiarze ekumenicznym. Nawiązał przy tym do wskazań Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, który odbył się przed dwoma laty w Rzymie. Nuncjusz w Iraku poruszył m. in. sprawę różnorodności obrządków w Kościele katolickim. Dbając o jedność, należy zarazem szanować nawzajem ich odrębności i nie mieszać różnych elementów liturgicznych, ale zachowywać własną tożsamość każdego z nich.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.