„Konkordatowe” śluby dla wszystkich wyznań?

Pastorzy blisko 40 małych Kościołów, zrzeszonych w Aliansie Ewangelicznym, chcą prawa udzielania ślubów ze skutkami cywilnymi na wzór tzw. małżeństw konkordatowych.

Te ostatnie zawierają katolicy, a także członkowie 10 innych Kościołów, które wprawdzie nie zawarły konkordatów, ale mają ustawy regulujące ich stosunki z państwem.

- Rząd jest bardzo otwarty, aby sprawę załatwić. Spór dotyczy jedynie tego, jak dojść do celu - tłumaczy prof. Tadeusz Zieliński z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, autor projektu ustawy. Ma on obejmować wszystkie 158 zarejestrowanych w Polsce związków wyznaniowych. W tym celu miałby być stworzony rejestru osób, które miałyby prawo asystować przy zawieraniu małżeństw ze skutkiem cywilnym.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • nirs
  21.06.2012 09:48
  W Ameryce to nawet pastorzy wyznania Elvisa Presleya Wszechmogącego - mogą udzielać państwowych ślubów.
 • ksad
  21.06.2012 10:45
  Rozumiem sarkazm mojego poprzednika, jednak problem jest i trzeba go dostrzec. Otóż śluby konkordatowe są udzielane w Polsce przez duchownych tych Kościołów, które posiadają regulacje w postaci ustaw o stosunku Państwa do tych Kościołów. Ustawy te powstały przeważnie w latach 90. XX wieku. Alians Ewangeliczny skupia szereg bardzo małych wspólnot, które nie posiadają tych ustawowych regulacji. Jeśli mamy traktować Kościoły i wspólnoty równoprawnie, to żądanie Aliansu jest uprawnione.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.