Pogrzeb etiopskiego patriarchy

Szczątki Pawła I spoczęły w katedrze w Addis Abebie.

W czwartek etiopscy chrześcijanie pożegnali zmarłego 16 sierpnia patriarchę Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Pawła I. Pogrzev odbył się w Katedrze Trójcy Świętej w Addis Abebie. Uroczystości odbyły się w cieniu żałoby po premierze kraju, Melesie Zenawi, który zmarł 20 sierpnia.

Święty Synod EKO ustanowił tymczasowym zarządcą patriarchatu arcybiskupa Arsi, Natanaela. Będzie pełnił swoją funkcję do wyboru następcy Pawła I. 81-letni duchowny jest biskupem Arsi od 1982 roku.

Etiopski Kościół Ortodoksyjny niestety nie jest w komunii z innymi wspólnotami chrześcijańskimi od soboru chalcedońskiego w 451 roku. Do 1959 roku podlegał koptyjskiemu patriarsze Aleksandrii, od tego czasu jest autokefaliczny. Należy do niego ponad 45 mln osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.