Ekumeniczne reperkusje haskiego wyroku

Chorwaccy katolicy cieszą się z uniewinnienia oskarżonych o zbrodnie wojenne gen. Gotoviny i Markaca, prawosławni mają o to pretensje

Chorwacki Kościół katolicki przyjął informację o uniewinnieniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw Byłej Jugoławii generałów Ante Gotoviny i Mladena Markaca z nieskrywaną radością. Archidiecezja Zadar zaprosiła nawet wiernych do odśpiewania w niedzielę 18 listopada uroczystego Te Deum.

Tymczasem Cerkiew serbsko-prawosławna nie ukrywa swojego „niedowierzania i oburzenia” ze względu na wyrok. – Tym szkodliwym wyrokiem Trybunał sam się zdemaskował i udowodnił, że jest sądem politycznym i nie kieruje się sprawiedliwością i prawem. Wyrok bagatelizuje zbrodnie, a nawet je anuluje – napisał w specjalnym oświadczeniu synod Cerkwi.

- To niebywałe i absurdalne, że większość chorwackich biskupów, o ile nie wszyscy, wiążą ten wyrok z Bogiem i jego Objawieniem – dodali prawosławni biskupi. W kwietniu 2011 roku chorwaccy hierarchowie wezwali wiernych do modlitwy o uniewinnienie Gotowiny i Markaca.

Wojskowi byli oskarżeni o czystki etniczne podczas wojny domowej w Jugosławii w sierpniu 1995 roku. Mieli nakazać i nadzorować zamordowanie kilkuset serbskich cywilów i wypędzenie z własnych domów 90 tys. z nich. W pierwszej instancji skazano ich na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • A
    21.11.2012 11:08
    No cóż, niektórym trudno się pogodzić z faktem, że nie wszyscy są winni. U nas przez ostatnie 20 lat zrobiono bardzo wiele, żeby np. postawę Polaków podczas IIWŚ postawić na równi z postawą Niemców, choć jest to zupełnie ahistoryczne. Miało to być rzekomo bardzo "chrześcijańskie". Jednak było po prostu zakłamywaniem historii, robionym zresztą nie bez celu.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.