Dialog katolicko-prawosławny bliski finału?

Bp Daucourt: Dzieli nas jedynie postrzeganie biskupa Rzymu

W Paryżu odbyło się posiedzenie komitetu koordynacyjnego międzynarodowej komisji mieszanej ds. katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego. Ze strony katolickiej obradami kierował kard. Kurt Koch z Watykanu, a ze strony prawosławnej metropolita Jan (Zizioulas), delegat Patriarchatu Konstantynopola. W spotkaniu wziął również udział wysoki przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion (Ałfiejew).

Zdaniem jednego z katolickich członków komisji, bp. Gérarda Daucourta, pomimo pozornych przejawów stagnacji we wzajemnym dialogu, jest on już bliski finału. Jedyna kwestia, która nas jeszcze dzieli, to sposób, w jaki postrzegana i sprawowana jest posługa biskupa Rzymu na rzecz powszechnej jedności Kościoła - zaznaczył biskup. Osiągnięcie porozumienia w tej kwestii wymaga jednak starannych analiz historycznych i na tym koncentruje się obecna faza dialogu z prawosławnymi.

Obrady komitetu nie ograniczyły się wyłącznie do teologicznych dyskusji. Był też czas na wspólną modlitwę. Na przykład 21 listopada, we wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, przedstawiciele obu Kościołów uczestniczyli w prawosławnej liturgii w greckiej cerkwi św. Szczepana w Paryżu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama