Spraw, byśmy byli jedno. Rozpoczął się warszawski ekumeniczny karnawał. Piętnaście dni wypełnionych modlitwami chrześcijan różnych wyznań o jedność podzielonych wyznawców Chrystusa. A może nam na tym nie zależy?
Zaczęło się od kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2. Zakończy – w kościele katolickim Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Tradycyjnie modlitwy ekumenicznego tygodnia rozciągają się w Warszawie na niemal cały styczeń. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei. Jeżeli kazanie wygłasza przedstawiciel jednego nurtu chrześcijaństwa, pozdrowienie do zgromadzonych przekazują przedstawiciele innych tradycji. Nie dziwmy się więc, gdy w prezbiterium spotkamy w styczniu kapłana innego Kościoła chrześcijańskiego.
Podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z rozdziału 6 Księgi Micheasza. – To ważny dla każdego chrześcijanina fragment. Bo też trudno wyobrazić sobie, by ktokolwiek z nas nie pytał siebie samego „Czego Bóg od nas oczekuje” – mówi polskokatolicki ksiądz Henryk Dąbrowski, zaangażowany w inicjatywy ekumeniczne w Warszawie. Materiały do tegorocznych ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Indii. Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, komentarze oraz informacje o sytuacji ekumenicznej w Indiach. Nabożeństwo centralne Tygodnia Ekumenicznego odbędzie się w katedrze św. Floriana 20 stycznia o godz. 18. Pełny wykaz ekumenicznych nabożeństw – w ramce.
Porządek nabożeństw Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Nie tylko ekumenizm
W styczniu w Kościele katolickim odbywają się także dwa ważne spotkania w duchu dialogu międzyreligijnego.
17 stycznia – pod hasłem „Ja jestem Józef, brat wasz...” (Rdz, 45,4) obchodzony będzie XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem miejscem głównych obchodów będzie Opole. W Warszawie liturgii słowa z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym przewodniczyć będzie o godz. 19 bp Tadeusz Pikus. 20 stycznia w godz. 10.30–15 otwarta do zwiedzania będzie z kolei Synagoga Nożyków (ul. Twarda 6). Kolejne grupy będą oprowadzane o 10.30, 12.00 i 13.30. Przewidziano także warsztaty dla dzieci oraz występ chóru.
Tradycyjnie, 26 stycznia obchodzony będzie także, już po raz 13., Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Spotkanie odbędzie się o 11.00 w Domu Parafialnym przy parafii katedralnej św. Floriana, ul. Floriańska 3. Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Islamu jest „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”. W programie przewidziano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu dotyczące wychowania, sprawiedliwości i pokoju, dwugłos chrześcijańsko-muzułmański: „Złota zasada” podstawą etyczną wychowania do sprawiedliwości i pokoju – z perspektywy chrześcijańskiej i muzułmańskiej, modlitwę oraz znak pokoju. Zostanie także przyznany zaszczytny tytuł „Człowieka Dialogu 2012 roku”. Decyzją Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów otrzyma go prof. Jan Tyszkiewicz za wielkie zasługi dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego i propagowanie wiedzy o Tatarach w Polsce. Organizatorami Dnia Islamu są: Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.