Eliasz II za rozwiązaniem problemów

Zwierzchnik Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, katolikos-patriarcha całej Gruzji Eliasz II wyraził w poniedziałek nadzieję na rozwiązanie problemów w stosunkach gruzińsko-rosyjskich. Eliasz II składa wizytę w Moskwie; ma się spotkać z prezydentem Władimirem Putinem.

Na spotkaniu ze zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, Eliasz II powiedział, że głównym punktem w poprawie stosunków między dwoma państwami jest "kwestia Abchazji" - pisze agencja ITAR-TASS.

Ważne na drodze poprawy relacji obu państw byłoby też wprowadzenie ruchu bezwizowego - uważa katolikos-patriarcha Gruzji.

"Uważam, że powinniśmy być bliskimi przyjaciółmi i wzajemne zrozumienie powinno między nami istnieć we wszystkich kwestiach" - powiedział Eliasz II. Podkreślił, że wielokrotnie powtarzał rosyjskim politykom, że Rosji jest potrzebna jednolita Gruzja, a Gruzji - jednolita silna Rosja.

"Jesteśmy potrzebni sobie nawzajem i im szybciej sprawa zostanie załatwiona, tym lepiej będzie dla Abchazji i Osetii" - cytuje ITAR-TASS zwierzchnika Kościoła Gruzji.

W marcu ubiegłego roku prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaproponował zniesienie wiz dla Rosjan. Kreml odmawia wszelkich kontaktów z Saakaszwilim od roku 2008, gdy Rosja i Gruzja stoczyły kilkudniową wojnę o separatystyczną republikę gruzińską Osetię Południową. Gruzja zerwała wówczas stosunki dyplomatyczne z Rosją, która uznała za niepodległe dwie separatystyczne republiki gruzińskie: Osetię Południową i Abchazję.

O wznowienie stosunków z Rosją zabiega obecny premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.