Eliasz II za rozwiązaniem problemów

Zwierzchnik Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, katolikos-patriarcha całej Gruzji Eliasz II wyraził w poniedziałek nadzieję na rozwiązanie problemów w stosunkach gruzińsko-rosyjskich. Eliasz II składa wizytę w Moskwie; ma się spotkać z prezydentem Władimirem Putinem.

Na spotkaniu ze zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, Eliasz II powiedział, że głównym punktem w poprawie stosunków między dwoma państwami jest "kwestia Abchazji" - pisze agencja ITAR-TASS.

Ważne na drodze poprawy relacji obu państw byłoby też wprowadzenie ruchu bezwizowego - uważa katolikos-patriarcha Gruzji.

"Uważam, że powinniśmy być bliskimi przyjaciółmi i wzajemne zrozumienie powinno między nami istnieć we wszystkich kwestiach" - powiedział Eliasz II. Podkreślił, że wielokrotnie powtarzał rosyjskim politykom, że Rosji jest potrzebna jednolita Gruzja, a Gruzji - jednolita silna Rosja.

"Jesteśmy potrzebni sobie nawzajem i im szybciej sprawa zostanie załatwiona, tym lepiej będzie dla Abchazji i Osetii" - cytuje ITAR-TASS zwierzchnika Kościoła Gruzji.

W marcu ubiegłego roku prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaproponował zniesienie wiz dla Rosjan. Kreml odmawia wszelkich kontaktów z Saakaszwilim od roku 2008, gdy Rosja i Gruzja stoczyły kilkudniową wojnę o separatystyczną republikę gruzińską Osetię Południową. Gruzja zerwała wówczas stosunki dyplomatyczne z Rosją, która uznała za niepodległe dwie separatystyczne republiki gruzińskie: Osetię Południową i Abchazję.

O wznowienie stosunków z Rosją zabiega obecny premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili.

«« | « | 1 | » | »»